Iskanje službe je zelo stresno. Običajno vključuje pregledovanje številnih spletnih strani, pripravo življenjepisa, raziskovanje, kaj podjetja pričakujejo, po možnosti še motivacijsko pismo in kakšne dodatne naloge, da se sploh uvrstiš na razgovor. Vse to – preden izveš, za kakšno plačo se sploh poteguješ.
O tem smo povprašali večje zaposlitvene agencije v Sloveniji in preverili, kakšna je praksa v tujini.
V Sloveniji 80 – 90 % podjetij plače ne navede
Na Žurnalu24 smo že poročali o tem, kaj večji slovenski zaposlovalci pričakujejo na razgovorih (LINK) in ena od pomembnih stvari, ki so jo poudarjali, je bila iskrenost. Zagotovo bi jo cenili tudi iskalci zaposlitve, saj bi jim bilo lažje, če bi vedeli, kaj lahko pričakujejo že ob prijavi.
"Po zakonu objava plače v Sloveniji ni obvezna, prav tako pa si delodajalci vprašanje plače radi pustijo odprto za pogajanja. Gotovo neobjavljena višina plače daje boljše pogajalsko izhodišče delodajalcem v pogovorih s kandidati za službo. Seveda pa je višina plače odvisna od tega, kaj posamezni kandidat prispeva s svojim znanjem in izkušnjami in je na podlagi tega lahko mnogo višja od začetne ponudbe. Podjetja, ki na našem karierno zaposlitvenem portalu MojeDelo.com oglašujejo se ne odločajo za objavo plače," so povedali na portalu MojeDelo.com.
V Adeccu pravijo, da delodajalci vendarle čedalje bolj prepoznavajo pomen transparentnosti pri plačilu – kar lahko bistveno izboljša odziv kandidatov, okrepi zaupanje in skrajša čas selekcije. "V Sloveniji se ta trend postopoma uveljavlja, vendar še ni široko razširjen. Po naših ocenah je danes plača navedena v približno 15 – 20 % oglasov, a številke se izboljšujejo," nam je zaupala Urška Lovšin, marketing specialist v podjetju Adecco.
Saša Boštjančič, ustanoviteljica in direktorica zaposlitvenega portala Optius.com: "V Sloveniji je objava plače v oglasih še vedno razmeroma redka, čeprav se praksa postopoma izboljšuje. Po ocenah iz različnih raziskav trga dela, naj bi le 10 – 15 % zaposlitvenih oglasov vsebovalo podatek o plači, običajno v obliki razpona (npr. 'od 1.500 € bruto naprej')."

V tujini podjetja bolj odkrita glede pričakovane plače
Urška Lovšin, marketing specialist podjetja Adecco pravi: "V mnogih državah (npr. v skandinavskih državah ali v nekaterih delih ZDA) je objava okvirne plače v zaposlitvenem oglasu že stalna praksa. Tudi zakonodaja (npr. evropska direktiva o transparentnosti plač) gre v smer večje odprtosti na tem področju, zato pričakujemo, da bo objava plače v prihodnje še bolj pogosta."
Podobno poroča tudi Saša Boštjančič, ustanoviteljica in direktorica zaposlitvenega portala Optius.com: "V tujini je objava plače pogosto zakonsko predpisana ali ustaljena transparentna praksa. V Sloveniji te obveze (še) ni, vendar se tudi pri nas vse pogosteje odpira razprava o morebitni zakonski uvedbi obvezne objave."
Kmalu nova zakonodaja
Na portalu Optius.com poročajo, da prihaja nova zakonodaja, ki naj bi stopila v veljavo 7. junija 2026. Svet evropske unije je sprejel sklep, da bodo nova pravila določala obveznost delodajalcev, da iskalce zaposlitve obvestijo o začetni plači ali razponu plačila za oglaševana delovna mesta, bodisi v obvestilu o prostem delovnem mestu bodisi pred razgovorom. Delodajalci prav tako ne bodo smeli vprašati kandidatov o njihovih plačilih v prejšnjih delovnih razmerjih.
dezurni@styria-media.si
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
EU bi raje šla v smer zakonodaje, ki bi povečevala njeno konkurenčnost. Trenutno dvomim, da ima delodajalec, ki se gre neke igre s plačo realne šanse, da dobi dober kader. Ker dobrega kadra primanjkuje. To je daleč najboljša regulacija, kar… ...prikaži več se tiče trga. Da si blago, ki se išče. Res pa je, da nesposobni in leni vseeno padejo iz sistema ven. In zakonodaja se trudi zanje.
Glede na to, da po zaposlitvi ne moreš več vplivati na plačo, je na razgovoru to podatek št. 1!