Ni edina, ki se sooča z nenadzorovano rastjo bambusa. Podobne težave ima marsikdo, ki je na vrtu posadil bambus, na forumih lahko pogosto beremo, o težavah, ki jih povzroča ta rastlina. Zato jo marsikdo odsvetuje, ker da naj bi bila izjemno invazivna, nemogoče naj bi se je bilo znebiti.
Drži, ko bambus enkrat uide izpod nadzora, res lahko postane moteč, saj njegove poganjke lahko najdemo povsod. In bolj, ko jih režemo, več novih poganja. O bambusu preprosto vemo premalo, zato imamo z njim težave, pravijo strokovnjaki. Če bi izbrali primerno vrsto in ga prav posadili, teh ne bi bilo.
Dav tipa bambusa, ki se različno razraščata
Najprej je pomembno to, da vemo, da pri nas obstajata dva tipa bambusa. Različna sta si v tem, kako se razraščata. Eden je leptomorfni rizomski sistem, tem bambusom rečemo tudi tekači, drugi pa je pahimorfni rizomski sistem, to so šopasti bambusi.
Bambusi, ki se razraščajo šopasto, rastejo na omejenem prostoru, tam, kjer smo jih posadili, saj poganjke odganjajo navpično navzgor tesno skupaj.
Razrast bambusa odvisna tudi ob pogojev
Koreninski sistem tekačev je treba že ob sajenju omejiti, medtem ko šopastih bambusov naj ne bi bilo treba omejevati. Vendar nekateri strokovnjaki priporočajo, da jih bambus omejimo, ne glede na tip razraščanja, saj v resnici ni zagotovila, da se tudi vrsta, za katero je značilna šopasta razrast, ne bi začela razraščati kot tekač.
Bambus omejimo že ob sajenju
Pred izbiro sadike bambusa se je treba dobro poučiti, katera vrsta je najbolj primerna za določen namen, kako se razrašča in kakšne pogoje potrebuje. Bambusi sicer niso zahtevne rastline, dvakrat na leto jih je treba pognojiti, v sušnih obdobjih pa jim je treba zagotoviti vodo.
Znebiti se ga je težko
Če je bambus podivjal in se nenadzorovano razrasel po vrtu, ga je precej težko ukrotiti, pa vendarle obstajata dva učinkovita naravna načina in eden, precej neprijazen do okolja.
Druga možnost, ki traja precej dlje, lahko tudi od enega do treh let, je izčrpavanje rastline. V tem primeru poganjke, ki so se pojavili po vrtu, pustimo rasti toliko časa, da začnejo odganjati listke, do takrat namreč črpajo zaloge iz korenike. Takrat jih porežemo, ker tako izčrpamo največ bambusovih zalog. To ponavljamo toliko časa, dokler ni več novih poganjkov. Ko teh ni več, pomeni, da so začeli podzemni deli odmirati. Če bomo poganjke porezali prehitro, torej še preden odženejo liste, uspeha ne bo, saj bodo pognali novi.
Skrajna možnost je kemično zatiranje, torej uporaba herbicida. Tega nanesemo na štrclje sveže odrezanih stebel ter ga škropimo po listih mladih poganjkov. Vendar pa uspeh ni zagotovljen, saj so bambusi izjemno odporne, trdožive rastline. Poleg tega herbicidi niso do okolja prijazna sredstva.