Če odštejemo sobe, ki jim težko rečemo stanovanje, lahko izbirate med 203 stanovanji do vrednosti 200.000 evrov, ki v celotni ponudbi predstavljajo zgolj 20 odstotkov, vsa druga stanovanja so dražja.
V ponudi do tega zneska je med drugim 50 garosnjer, 45 enosobnih, 53 dvosobnih in 18 trisobnih stanovanj. Povprečna cena kvadratnega metra v tej skupni je 3573 evrov. Povprečno ceno sicer res dviguje nekaj novih stanovanj, a ker je teh v ponudbi le 10, lahko rečemo, da povprečna cena velja za rabljena stanovanja. Poudariti pa velja, da gre za oglaševane cene, ki praviloma odstopajo od realiziranih.
Poglejmo natančneje, kaj lahko kupimo
Do zneska 50.000 evrov so v ponudbi le tri garsonjere, nobena pa ni večja od 14 kvadratnih metrov, povprečna cena kvadratnega metra zanje je 3500 evrov. Od 50.000 do 100.000 evrov lahko izbiramo zgolj med 25 stanovanji, večinoma manjšimi gasonjerami.
Plača vsaj 1400 evrov neto
Za nakup stanovanja od 150.000 do 200.000 evrov moramo, glede na kreditne pogoje v večini bank, imeti vsaj od 30.000 do 40.000 tisoč evrov gotovine, razliko pa lahko pokrijemo s hipotekarnim stanovanjskim kreditom.
Za denimo 120.000 evrov kredita, ki ga bomo odplačevali 20 let, moramo imeti neto mesečne prihodke nekaj čez 1400 evrov, mesečna obveznost pa bo višja od 620 evrov. Za denimo 160.000 evrov kredita, pa že skoraj 1700 evrov neto mesečnih prihodkov, obrok pa bo znašal več kot 800 evrov na mesec. To so le hitri informativni izračuni ene od bank, ki so glede na višino kredita ter finančne zmožnosti posameznika lahko tudi drugačni.
Cene so letos za približno sedem odstotkov višje kot lani
Glede na podatke o cenah stanovanj za leto 2020, ki jih je nedavno objavil GURS, povprečna cena manjših stanovanj oziroma teh do vrednosti 200.000 evrov, precej odstopa od srednje cene (mediana), ki so jo izračunali v poročilu. Ta je bila lani 2960 evrov na kvadratni meter, izračunana pa je bila za 52 kvadratnih metrov velika stanovanja, letnik 1974.
Dejstvo je, da je cena kvadratnega metra pri manjših stanovanjih višja, hkrati del razlike v ceni lahko pripišemo tudi temu, da gre v opazovani ponudbi za oglaševane in ne realizirane cene, ki jih v poročilu upošteva GURS. Sklepamo pa lahko tudi, da so cene letos v primerjavi z lani ponovno zrasle.
Zadnji podatki SURS, ki so dostopni in se nanašajo na prvo četrtletje letos, to potrjujejo. Stanovanja v Ljubljani so se v primerjavi s prvim četrtletjem lani podražila za 6,9 odstotka.
Stanovanja niso niti približno vredna cene, po kateri jih prodajajo.So močno precenjena, Ampak dokler se najdejo ljudje, ki so jih pripravljeni kupiti po takih cenah, bodo cene lahko pretirano visoke.
ravno jazbinškov zakon je kriv za anomalijo . ljudje so živeli v delavskih stanovanjih in potem so bili primorani jih odkupit. kako ? dons ni tako kot je bilo nekoč, pa četudi v SLO. oseba, ki ni bila kreditno sposobna… ...prikaži več , aa ni mogla kupit tudi na tričetrt zastonj, ker, prvo desetletje po osamosvojitvi je polovica ljudi bila res revež. in takrat so stanovanja kupovali lisjaki, ti pa imajo danes po 100, 200 nepremičnin. in se spet sprejemajo zakoni ki nas dajejo v isto malho,
Pa kaj serjete z Jazbinškom, vsa ta stanovanja so bila narejena s SAMOPRISPEVKOM od NETO plač delavcev, pa ne eno leto, trgali so desetletja od neto plače, nič ni bilo podarjeno.