"Če je kdo mislil, da bomo dovolili, da se položnice povišajo za 30 odstotkov, se moti. Koalicija je enotna in dela v korist ljudi, zato smo sprejeli sklepe, da se podaljša ukrep omejitve cene električne energije za štiri mesece. Tako bomo preprečili, da bi dvig omrežnine vplival na končni strošek električne energije," je danes po seji vlade sporočil premier Robert Golob.
Kot je povedal minister Bojan Kumer, bo z veljavnostjo od začetka novembra regulirana cena veljala za vso porabljeno elektriko (doslej za 90 odstotkov), poleg tega se bo znižala z 98 na 77 evrov za megavat. Prispevkov OVE in SPTE pa ne bomo začeli plačevati januarja, ampak šele marca.
Naslednji teden bo izredna seja odbora za infrastrukturo, in kot je poudaril Golob, bo koalicija vse sklepe odbora potrdila z namenom, da se nepremišljena povišanja ne prelijejo na položnice ljudi.
Veseli smo, da se na ravni koalicije strinjamo in enotno nasprotujemo dvigom, ki bi ljudi pahnili v energetsko revščino, pa je dodala Asta Vrečko, koordinatorica Levice.
Da je zdaj nesmiselno razpravljati o tem, kdaj se je vlada odzvala, saj je vsaka rešitev, ki je dobra za ljudi, smiselna, pa je dodal minister za gospodarstvo Matjaž Han.
Vlada lahko regulira le ceno električne energije
Na vprašanje, zakaj regulacija prihaja šele zdaj, saj se že dlje opozarja na dvige cen, Golob odgovarja, da vlada nima popolnoma nobenih pristojnosti nad delovanjem Agencije za energijo. Ne more posegati v njihove akte, v omrežnino. Regulacija cen poskrbi za nekaj drugega.
Spremembe omrežnine torej ne bo, ta se bo dvignila toliko, kot je predvidela agencija. "Vlada pa je poskrbela, da bomo skozi regulacijo ostalih elementov znesek na položnicah obdržali na istem nivoju. Do zdaj ni bilo dviga položnic, če ne bi reagirali, bi se podražile 15. decembra," odgovarja Golob in dodaja, da so danes preprečili dvig položnic. "Ljudje bodo lahko videli, koliko višji bi bil strošek, ker bo omrežnina bistveno višja kot danes. Vsak bo lahko videl, koliko ga nov sistem omrežnine prizadene. A to se bo poznalo le na papirju, ne v dejanski ceni."
Področje, kjer vlada lahko ukrepa, je cena energije, v tem obdobju bo nižja, da bo kompenzirala dvig omrežnin s 1. decembrom. Ukrep velja za celotno obdobje višje tarife, pozimi, ter se izteče s 1. marcem. Ukrep bo mogoče zaradi posega DZ nekoliko drugačen kot prvotno. Kar pomeni, da ukrepa ne bodo podaljšali za štiri, temveč le za dva meseca, saj se veljavni ukrep izteče konec decembra, omejene cene pa bodo veljale še januarja in februarja.
Omrežnina je zastarela
Golob je dejal, da so večkrat pozvali agencijo in da jim po vseh pozivih ne ostane drugega, kot da izpeljejo ukrepe, za katere so pristojni. Premier ocenjuje, da metodologija, ki jo je uporabila Agencija za energijo, neprimerna, saj je nastala pred covid krizo in ne upošteva razvoja tehnologij. Metodologijo bi morali posodobiti, je prepričan Golob. "To se najlepše vidi, ko omrežnina uvaja visoko tarifo čez dan poleti, mi pa vsi vemo, da imamo veliko sončnih elektrarn, ki energijo proizvajajo čez dan. Ponoči sonce ne sije in takrat nimamo viškov energije," je na primeru ponazoril Golob.
Minister Han je dodal, da bodo tisti, ki so dali na streho sončne panele, s to metodologijo oškodovani. Napovedal je še, da bo naslednji teden na odboru za okolje tekla razprava o interventni zakonodaji za gospodarstvo. Pričakuje, da bo po razpravi državni zbor ustrezno reagiral in sprejel primerno zakonodajo, da bo gospodarstvo konkurenčno.
Nižja cena elektrike za vso porabo
Minister Bojan Kumer je natančneje predstavil, kakšne ukrepe je danes sprejela vlada. Sprejeli so tri uredbe, najpomembnejša velja že danes - regulacija cen električne energije, ki velja do konca letošnjega leta. "V sistemu 90 odstotkov reguliramo, 10 odstotkov pa dopuščamo odločitev trgovcem za tržno ceno. Hkrati imamo danes že veljavno uredbo o nadomestilih, ki jih iz proračuna dobijo tisti trgovci, ki ne morejo zagotavljati elektrike iz slovenske proizvodnje. Krijemo razliko med tržno in regulirano ceno. Tretja uredba, ki velja, je, da ne zaračunavamo prispevka za obnovljive vire energije do konca letošnjega leta."
Danes so spremenili uredbo o regulaciji cen. "Znižujemo ceno regulacije. Trenutna enotna regulirana cena 98 evrov na MWh, po novem bo znižana na 77 evrov na megavatno uro, že za november. Druga sprememba je, da bomo podaljšali regulacijo iz 31. decembra na 28. februar, da bomo prebrodili zimsko sezono glede na nov način omrežnine. Spreminjamo tudi koncept regulacije. Po novem reguliramo 100 odstotkov porabljene megavatne ure na računu."
Druga uredba se tiče nadomestil, ki se prav tako podaljšujejo do konca februarja. "Tržna cena je nižja, ker smo izračunali povprečje tržnih cen v prejšnjem obdobju, imamo zdaj časovno vrsto, ki je dovolj dolga, da smo izračunali, kje približno bi lahko uspešni dobavitelji zakupovali energijo za naslednje leto. Zato so naša pričakovanja, da bodo tržne cene takšne, da se bo strošek računa ohranil za povprečnega odjemalca."
Tretja uredba podaljšuje oprostitev plačila prispevka OVE do 1. marca 2025, s čimer bomo dodatno ublažili zneske na položnicah, je še povedal minister.
Ali so zavajali javnost?
Na vprašanje, ali so zavajali javnost s tem, ko so predstavniki vlade poudarjali, da je nov sistem omrežnine bolj pravičen, Golob odgovarja, da bo to pojasnil minister Bojan Kumer, odjemalci se bodo sami prepričali, kaj pomeni nova omrežnina ter kaj je res in kaj ne.
Minister Kumer je poudaril, da je ves čas potekal strokovni dialog z agencijo za energijo. Ob tem se je ves čas poudarjalo, da je dovolj časa, da bodo tudi povprečni odjemalci sprejeli nov sistem obračuna omrežnine. Tudi odziv agencije je bil, da je dovolj časa za pojasnila. Spomladi je gospodarstvo začelo s svojimi izračuni opozarjati, kako bo nov sistem vplival na nivoju vsakega posameznega subjekta.
Kumer je pojasnil, da so želeli spremembe izpeljati v smislu "ne vsega naenkrat". Temu naj bi bilo namenjeno tudi dveletno prehodno obdobje, ko bi se ljudje imeli čas seznaniti z vsemi izračuni, ko bi se lahko dodatno preverilo, kaj to pomeni za inflacijo. Vendar pa so se zdaj odzvali na zadnje povratne informacije javnosti, poslancev koalicije, saj marsikateri račun ni bil takšen, kot je bilo rečeno, da bo. "Omrežnina iz nizke sezone se v visoki sezoni tako spremeni za 156 odstotkov, kar bi vplivalo na končni račun za več kot eno tretjino. Naš namen je, da ublažimo te skoke in jih skušamo ublažiti na daljše časovno obdobje," je poudaril Kumer.
Omrežnina je pipikin dim proti porabi. Časovni bloki so tisti, ki bi morali biti 10x nižji v najvišjem območju porabe, to je dopoldan in popoldan. 0,19 € ponoči je OK, 3,61 € podnevi pa NI om...
po enem letu so se zbudili in si začeli nabirati politične točke,omrežnino pa samo prestavili na drugo leto da se raja malo pomiri
To ni res koliko se lahko ta Golob poserje!