Z vse večjo elektrifikacijo tudi vsakdanjega življenja, v katero vse bolj vstopajo toplotne črpalke za ogrevanje, razpršeni viri proizvodnje električne energije za samooskrbo in uporaba električnih avtomobilov, so obremenitve omrežja vse večje.
Aktivni odjemalec in novi produkti
Čeprav je jasno, da so glavni vir rešitve za preobremenjeno omrežje, velika vlaganja, pa je delček rešitve, tako pristojni, tudi aktivni odjemalec. Torej odjemalec, ki je sposoben električno energijo porabljati tako, da omrežje čim manj obremenjuje, hkrati pa poskuša zmanjšati tudi njeno rabo.
Na trgu se v zadnjem letu zato pojavljajo novi produkti odjema električne energije. Gospodinjski in mali poslovni odjemalci lahko na primer že izbirajo med produkti dinamičnih cen, lani maja pa so jim v Elektru Ljubljana ponudili tudi poslovni model prožnosti.
Prožnost odjema z nagrado
Zakaj gre in kakšni so rezultati? Prožnost pomeni, da aktivni odjemalci lahko prilagajajo svoj odjem tako, da se prilagajajo zunanjim signalom in ponujajo storitve prožnosti na trgu z električno energijo samostojno ali prek agregatorjev.
V Elektru Ljubljana so na nizkonapetostnem omrežju razvili sistem, ki omogoča, da se lahko uporabnik omrežja registrira kot ponudnik prožnosti na svojem merilnem mestu.
Od uporabnika, ki se je registriral v sistemu prožnosti, pričakujejo, da bo lahko kratkotrajno zmanjšal porabo oziroma moč na merilnem mestu in to takrat, ko bo to od njega zahteval Elektro Ljubljana. Uporabnik naj bi takrat izklopil toplotno črpalko ali električno peč.
V zameno pa uporabnik dobi nagrado za vsako izklopljeno kWh. Bolj, ko zmanjšajo rabo energije in moč, več denarja lahko zaslužijo.
Ob objavi prvih razpisov, na katere so se lahko prijavili uporabniki, ki so izpolnjevali določene pogoje, so navedli, je nagrada za polletno sodelovanje v sistemu prožnosti lahko tudi do 50 evrov.
Višina nagrade je odvisna od tudi cene, za katero je odjemalec pripravljen izklopiti električno napravo.
Slab odziv, registriranih le 121 odjemalcev
Od maja lani so na Elektru Ljubljana objavili 79 razpisov za odjemalce na območju, ki ga pokrivajo, nanje pa se je prijavilo 121 uporabnikov omrežja, od tega je 86 odstotkov gospodinjstev.
"Odziv je za zdaj majhen, po našem mnenju zaradi razlike v praktični uporabni vrednosti električne energije in njeni nabavni ceni, ki je veliko nižja. S tem pa izkoriščanje prožnosti postane ekonomsko nezanimivo za nas," priznavajo v Elektru Ljubljana. Ali drugače, za uporabnike prilagajanje rabe glede na trenutno vrednost nagrade ni zanimiva. "Višja vrednost nagrade pa bi bila za nas neekonomična."
V povprečju so zaslužili 25 evrov
Uporabniki so tako v pretekli sezoni od oktobra do konca aprila (prožnost se izvaja le šest mesecev, ko so obremenitve omrežja največje) v povprečju za prilagajanje odjema dobili nagrado 25 evrov. Povprečna cena za vsako zmanjšano kilovatno uro je bila 60 centov.
Lanska zima je bila precej mila, v povprečju pa je moral uporabnik v šestih mesecih porabo prilagoditi 34-krat, pri čemer je bila povprečna prilagoditev moči 1,2 kW, raba pa električne energije pa manjša za 43 kWh. Kot pravijo v Elektru Ljubljana, bi lahko uporabniki zaslužili tudi do 100 evrov, če bi bilo preobremenitev več, zaradi česar bi bilo tudi prilagoditev več.
Uporabniki, vključeni v sistem prožnosti, sicer ves čas plačujejo električno energijo po cenah iz pogodb z dobavitelji, tako kot vsi drugi odjemalci. Kot pravijo v Elektru Ljubljana, cena energije ni povezana s storitvijo prožnosti, zato uporabnik ni upravičen do dodatnih popustov.
Zadnji razpis za prožnost, v katerega je bilo vključenih 18 transformatorskih postaj, so v Elektru Ljubljana zaključili konec avgusta. Novih aktualnih razpisov pa za zdaj ni.
Za 8,33€ bi se igrali izklop na ukaz. Kdo je tu pacient, potreben zdravljenja?
Zeleni prehod gre v smeri jam! Tu sta dve možnosti, da se prebivalstvo preseli v jame, ali pa tiste, ki nam to vsiljujejo pošljemo v jame! Jam je dovolj in nikoli ne bomo mogli iznositi vse kosti iz njih! Samo povem....
Aktivni odjemalec bo postal vsak ki plačuje račune