Pod streho > Varčna hiša
49241 ogledov

Gospodinjstvo: kar na enkrat porabijo za polovico več elektrike, tu tiči razlog

elektrika, cena, stanje Profimedia
Raziskali smo, zakaj se v nekaterih gospodinjtvih pojavi nenadno in veliko povečanje rabe električne energije.

Raba električne energije je v gospodinjstvu pozimi običajno nekoliko večja kot poleti. Razlog je na primer ogrevanje s toplotno črpalko, uporaba dodatnih električnih ogreval, večji del dneva je prižgana razsvetljava. Lahko je tudi nasprotno, če pozimi ne uporabljamo nobenega večjega porabnika električne energije, poleti pa na primer pogosto uporabljamo klimatsko napravo za hlajenje. 

Raba elektrike višja za dobro polovico

Precej nenavadno pa je, če na primer račun za električno energijo iz enega v drugi mesec izjemno poskoči, še posebej, če se to zgodi v obdobju, ko nismo spremenili nobenih navad, niti uporabljali novih, dodatnih električnih porabnikov. 

Zelo nenavadno je, da nam je poraba elektrike, ki je bila v obdobju od marca do avgusta približno 450 kWh, septembra in oktobra poskočila na skoraj 700 kWh, nam je povedal bralec in dodal, da poleg klasičnih gospodinjskih aparatov in bojlerja ves čas uporabljajo še dve zamrzovalni omari. "Nimamo klimatske naprave niti toplotne črpalke, zato ne razumem takega skoka porabe, sprašujem se, ali razlog tiči v napačnih meritvah ali imamo morda v gospodinjstvu aparat, ki je kar naenkrat začel porabljati več elektrike," je še povedal. 

Rabo električne energije in obremenitve omrežja merijo elektrodistribucijska podjetja prek analognih ali naprednih merilnikov s 15-minutnimi odčitki. Ti so nameščeni v večini slovenskih gospodinjstev. Dobavitelji gospodinjstvom račune izstavijo na podlagi podatkov, ki jih dobijo od elektrodistributerjev, zato smo vprašanja o razlogih za nenadno povečanje rabe električne energije naslovili na zadnje. 

Stare naprave lahko porabijo precej več

Razlog za večjo porabo električne energije je lahko oboje, torej motnje v meritvah in naprava, ki zaradi dotrajanosti porablja več električne energije. 

"Določeni deli aparatov, kot so na primer kompresorji pri hladilnikih, se lahko obrabijo oziroma poškodujejo in tako povzročajo nepotrebno visoko rabo električne energije, ne da bi to uporabnik takoj opazil," pojasnijo na gospodarsko interesnem združenju distributerjev električne energije, ki združuje vseh pet slovenskih elektrodistribucijskih podjetij. 

Tudi električni grelniki ali bojlerji so naprave, ki lahko v nekem trenutku začnejo porabljati več električne energije, saj kot pravijo "zaradi obrabe grelnih elementov, ali zgolj zaradi nabiranja vodnega kamna na grelcih pride do manjše učinkovitosti, kar povečuje rabo električne energije."

Vzrok za izrazito povečanje porabe je lahko tudi na primer povečanje temperature na gretja sanitarne vode na bojlerju, ali pa povečanje hlajenja na hladilniku, zamrzovalni omari. 

Električna vtičnica, razdelilec | Avtor: zurnal24.si zurnal24.si

Merilniki so redko vzrok večje porabe

Bistveno manj možnosti je, da bi do nenadnega povečanja rabe energije prišlo zaradi napak pri meritvah. "Iz števcev se poleg meritev 15-minutnih povprečnih vrednosti dnevno zajemajo tudi dnevna stanja posameznih registrov merilne naprave, s pomočjo katerih se izvajajo primerjave in kontrole predmetnih podatkov," pojasnijo na združenju. 

Nepravilnega delovanja naprave sicer ne izključujejo, vendar je po njihovih besedah to redko. Največkrat gre v teh primerih za komunikacijske motnje ali nedostopnost merilnega mesta. "Razlog za izpad komunikacije ni slabo delovanje naprednih števcev, ampak nepremostljive komunikacijske ovire zaradi motečih signalov oziroma šuma, ki ga v omrežje pošiljajo razne priključene električne naprave uporabnikov sistema."

Odkrijte ekstremnega porabnika

Uporabnikom, ki menijo, da je njihova poraba previsoka, sploh pa v primerih, ko ta nenadoma poskoči, svetujejo, da naredijo praktični preizkus. Izklopiti je treba vse porabnike električne energije, potem pa za vsaj 30 minut vključiti tistega večjega porabnika, za katerega lahko sumimo, da je lahko vzrok večje porabe, na primer električni bojler ali zamrzovalno skrinjo, lahko je to tudi hladilnik ali pečica. 

"Naslednji dan lahko na portalu ali aplikaciji Moj elektro iz 15-minutnih meritev uporabnik prebere moč v intervalu, ko je preizkus izvajal." 

Druga možnost je, da preveri odčitke prejete energije (A+) na števcu oziroma merilniku. "Oba odčitka na števcu prebere ob prikazu enotne tarife (oznaka kode registra na ekranu števca je 1.8.0). Pri tem naj bo ena naprava vključena eno uro, da bo izračunana porabljena energija številčno enaka nazivni moči bremena." Vse ostale naprave pa naj bodo izključene. 

Izberemo na primer napravo z močjo 2 kW, ki naj deluje eno uro. Če deluje z nazivno močjo, naj bi v tem času porabila 2 kWh električne energije. Da naprava deluje pravilno oziroma ne porablja več električne energije, ugotovimo tako, da je po eni uri njenega delovanja odčitek na števcu za 2 kWh večji, kot je bil, preden smo napravo vključili in hkrati izključili vse druge električne porabnike v gospodinjstvu. 

Pritožba in test merilnika

Uporabnik pa ima tudi možnost pritožbe, če se z odčitano porabo električne energije ne strinja. Pritožbo, v kateri navede, zakaj se z odčitkom ne strinja, lahko naslovi na elektrodistributerja, kjer bodo pritožbo obravnavali in stanje preverili tudi na terenu. 
Lahko tudi poda zahtevo za uradno kontrolo števca oziroma zahteva preizkus števca v akreditiranem merilnem laboratoriju, če se ne strinja s podatki v aplikaciji Moj elektro oziroma s stanji na števcu in sumi na nepravilno merjenje.

"Če se ugotovi, da števec deluje po pravilniku o overitvah števcev električne energije, stroške preizkusa plača uporabnik. Če pa števec ne kaže pravilno, stroške preizkusa nosi distribucijsko podjetje. V tem primeru se naredi nov poračun električne energije," pravijo v združenju. 

Ena od možnih napak je lahko tudi izračun dobavitelja, ki se ne ujema s podatki v aplikaciji Moj elektro. V tem primeru uporabnik pritožbo naslovi na dobavitelja, lahko pa jo pošlje elektrodistributerju. 
 

Komentarjev 24
  • Avatar PomisliNaSonce
    PomisliNaSonce 13:33 03.december 2024.

    Močno se je povečala tudi zaloga tople sanitarne vode, pa tudi ogrevalne pod stalno. Saj so toplotne črpalke sposobne vzdrževat toploto samo tako, ce so non stop v obratovanju. In ker niso ravno hitre pri ogrevanju, sploh v bolj neoptimalnih ...prikaži več pogojih...delujejo na princip enormnih zalog. Recimo, včasih je večina gospodinjstev grela 80l sanitarne tople vode, toplotne črpalke pa v vecini grejejo in vzdržujejo 300l vode. Nekoč se je voda segrela, ko se je vklopilo bojler na direktni grelec ali zakur

  • rd2dmk2 09:20 03.december 2024.

    ja no če bi vi mal lenobo nehal past in kdaj kaj spucal bi tud bolje deloval. kaj mislite kako deluje hladilnik, ki ima tam zadi nekje pol decimetra prahu. in novi aparati ni rečeno da porabijo manj kot stari. ...prikaži več samo primer selanikov, celo neumno idiotska EU je morala poseč vmes, da so malo inžinerje spravili v red in niso samo povečevali moč motorjev, sposbnost sesanja pa je bila na nuli. tud vaš PC,TV in mobilc vsako leto več požre,vi pa v nakup na črni petek vsak leto novega. poraba pa- jebi ga

  • Avatar PomisliNaSonce
    PomisliNaSonce 08:56 03.december 2024.

    Kompresorji toplotnih črpalk delujejo v čedalje daljši štafetni liniji. Samo letos je država dala že za 35 mio subvencij ua te vrtne pralne stroje, ker vlečejo mraz iz vrta na vrt....in to je usmerjena prevladujoča energija zdaj že v vsaki ...prikaži veči vasi...kraju..mestu, ki prisili vse aparati v večjo porabo. Več jih "melje", izkorišča energijo iz okolice...in prisili v večjo porabo vsega ostalega!