Stojnicam s prodajo kostanja so se z decembrom pridružile tudi stojnice s kuhanim vinom in ostalimi dobrotami. Na Prešernovem trgu je po poletnem času ponovno zadišalo po bosanski kulinariki, ki se ji je pridružil vonj po praznikih. Tudi podoba Ljubljane je danes povsem praznična, za kar so poskrbele lučke, ki jih je župan Zoran Janković slavnostno prižgal v petek, 1. decembra 2023, ob 17.15. Letošnja novoletna okrasitev nosi naslov "Oni smo mi" in poziva k medsebojnemu spoštovanju.
Center Ljubljane je tako spet živahen, v njem predvsem v večernem času srečujemo skupine ljudi, željnih druženja. Tako je bilo tudi v ponedeljek popoldan, ko smo se odpravili na teren z željo, da bi preverili ponudbo hrane in pijače na stojnicah ter letošnje cene. Hitro smo opazili, da je ponudba v Ljubljani izjemno pestra; na stojnicah so nas pričakale tradicionalne slovenske dobrote, tudi čevapčiči in druga hitra hrana, kot so hamburgerji in hot dogi. Ne razočara niti ponudba za sladkosnede, ki si lahko med drugim privoščijo palačinke, carski praženec in churrose.
Po besedah Mestne občine Ljubljana (MOL) odločitev o cenah prepuščajo ponudnikom. Najprej je treba izpostaviti, da je plačevanje večinoma gotovinsko, zato pred obiskom stojnic ne pozabite iti na bankomat. Po pregledu cen smo ugotovili, da je za kozarec kuhanega vina na skoraj vseh stojnicah v središču mesta treba odšteti 3,5 evra za dva decilitra. To gre povezati s konkurenčnostjo na trgu in bližino stojnic.
Cene najema zanje so različne in se razlikujejo od velikosti in lokacije. Najdražje so velike sejemske hišice na Cankarjevem nabrežju, kjer cena najema stane od 5.000 do 15.000 evrov in velja v času od 1. decembra 2023 do 7. januarja 2024. V ceno nista vključena priklop in pavšalna poraba električne energije v višini 2.625 evra.
V velikih gostinskih hišicah mora ponudnik zagotoviti vsaj eno jed iz nabora kulinarične ponudbe Okusi Ljubljane, ki mora biti ustrezno označena z znakom Okusi Ljubljane. Ponudniki lahko za opravljanje gostinskih storitev uporabljajo papirnato, kartonsko ali lesno embalažo oziroma embalažo iz biološko razgradljive plastike. Prav tako ni dovoljena spletna prodaja sejemskih gostinskih storitev.
Sledijo male sejemske hišice na Prazničnem sejmu, za katere je treba odšteti od 3000 do 6000 evrov. Takoj za njimi so sejemske hišice, kjer se prodajajo predmeti, ki po svojem namenu in obliki ustrezajo prazničnemu vzdušju in predstavljajo priložnostna darila. Pri tem imajo prednost ponudniki slovenskih produktov ter ročno izdelanih izdelkov, ki so prejeli nagrade s področja umetnostni obrti ali oblikovanja. Najem tovrstnih stojnic, za katere je treba plačati 1700 evrov, velja med 1. decembrom 2023 in 7. januarjem 2024.
Medtem cena najema stojnic na Miklavževem sejmu (od 3. do 6. decembra 2023) znaša 333 evrov. Na njih je možno prodajati izključno izdelke iz testa, lecta, sadje, sladkarije v darilni embalaži, kape, šale in lesene igrače. Izdelki morajo biti torej primerni za obdarovanje ob Miklavžu.
Gostinci in ostali ponudniki so tako pred velikim izzivom, da si povrnejo (visoke) stroške najema. Ti se po besedah MOL niso spreminjale od leta 2014, vemo pa, da so podražitve poznajo na ostalih področjih, kot so cene dobrin, živil, stroškov elektrike, plačah zaposlenih ... Posledično se to odraža na cenah gostinske ponudbe.
Količinske akcije so najpogostejše ob nabrežju Ljubljanice, kjer so cene med ponudniki sicer primerljive in za skodelico kuhančka znašajo 3,5 evra. V enem izmed barov je denimo za sedem kozarcev kuhanega vina treba plačati 20 evrov (cena enega je torej 2,85 evra), v enem pa šest kozarcev dobimo za 17,5 evra, kar pomeni, da kuhano vino tam stane 2,9 evra. To ga uvršča med enega najcenejših v strogem središču mesta.
Podobno je s ponudbo hrane. Na Prešernovem trgu je denimo za čevapčiče treba plačati 12 evrov, za pleskavico 10 evrov, hot dog stane 4 evre, prav toliko odštejemo za krompirček. Na Cankarjevem nabrežju so miške 5 evrov, na Pogačarjevem trgu pa churros stane 6 oz. 8 evrov. Ponudba je pestra in se najde za vsakogar nekaj.
Letos tudi ta novost
Iskanje najugodnejše ponudbe je pogosto oteženo, saj je Praznični sejem ob koncih leta že tradicionalno središče družabnega dogajanja v mestu in je gneča tam neizogibna. Praznično vzdušje z izvirno okrasitvijo in raznolikim decembrskim programom v Ljubljano vsako leto privabita približno milijon obiskovalcev.
Gneča zna biti problematična predvsem za prebivalce slovenske prestolnice, ki pa imajo po besedah Turizma Ljubljana do dogajanja v sklopu Decembra v Ljubljani v večini pozitiven odnos. V Raziskavi o zadovoljstvu s turizmom v Ljubljani iz letošnjega leta meščani dogajanje dobro poznajo in ga vrednotijo kot izjemno pomembnega, tako zanje kot za domače in tuje obiskovalce.
Tam nam še zaupajo, da bo Na Novem trgu med 1. in 15. decembrom stala Praznična vasica Mastercard, ki bo ponujala vrhunsko kulinarično ponudbo Michelinovih chefov in spremljevalni program z mladimi glasbeniki.
dezurni@styria-media.si
Na stojnicah v LJ se vsako leto zgodi cudez. Vino se v caj spremeni.
Kuhan vin je totalni nateg na stojnicah. Je pa res,da to vemo in smo ovce v decembru. Sam se sicer izogibam poslovnim nategom te sorte
ja no lenobe nesposobne. kofeta ne znate skuhat, znate pa it na petrol po kofi to go. ok šalco že mate od kofeta, upam, evo vam zastonj recept. greste k sosedu. ne unmu ruskemu, pravemu sosedu s šalco, ga fehtate… ...prikaži večte za deci vina, pridete domu, z bojlerja dolijete še en deci kropa, pa mate tisto brozgo, zdej pa lahk odpeketate do tistih lučk, pa uživate.. v lučkah in kuhančku. p.s. lahk donirate, za recept ker ste fest pršparal, -pošljite sms na 1919 rd2 2.. ...