Kulturno društvo Tabor Podbrezje je letos začelo z zbiranjem gradiva za zaščito tamkajšnje posebne potice z znakom "zajamčena tradicionalna posebnosti" (ZTP).
Podbreška potica bi se tako pridružila Slovenski potici, katere postopek zaščitite pri EU poteka od marca letos; Belokranjska pogača, Prekmurska gibanica in Idrijski žlikrofi pa so se pod oznako ZTP registrirani od leta 2010.
Če bo postopek registracije uspel in bo Evropska komisija odobrila prošnjo za vpis, se bo Podbreška potica lahko pripravljala kjerkoli po svetu, a po strogo določeni recepturi, z določeno obliko in z enim od treh nadevov.
Sadje namesto orehov
Potica ima posebne nadeve, že pred stoletjem so ga tamkajšne kmetice izdelovale iz suhih jabolčnih in hruškovih krhljev ter suhih tepk. Sadjarstvo ima namreč v Podbrezjah večstoletno tradicijo, zato so gospodinje v testo namesto orehov raje povijale suhe krhlje.
Nova označba bi se pridružila že več kot 1.400 že zaščitenim proizvodom iz seznama DOOR. Slovenija je v EU doslej zaščitila 26 proizvodov, od teh je istrski pršut zaščitila skupaj s Hrvaško. Zadnjimu proizvodu "Jajca izpod Kamniških planin“ je Evropska komisija odobrila vpis v register zaščitenih geografskih označb.
Zakaj zaščita?
Kot pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), se s takšno zaščito prepreči zavajanje potrošnikov, ki želijo kupovati kakovostna živela s posebnimi značilnostmi, pa tudi kovanje zaslužkov na račun potvarjanja slovenskih nacionalnih živil:"Zaščita je namenjena tudi ohranjanju tradicije v poplavi blagovnih znamk. ki z imeni prepričujejo potrošnike, da gre za tradicionalne slovenske prehranske izdelke (npr."domače "z dežele", "s planin', idr.)."
Seveda je tak izdelek tudi dražji, nekje od 15 d 20 odstotkov, poročajo proizvajalci. Na ZPS svetujejo, da na embalaži vedno preverite točno ime izdelka in ali ima evropski ali slovenski zaščitni znak ter certifikat, saj so le ustrezne oznake zagotovilo za kakovost in pristnost izdelka.
Nova označba se bo pridružila že več kot 1.420 že zaščitenim proizvodom iz seznama DOOR . Slovenija je v EU doslej zaščitila 26 proizvodov, od teh je istrski pršut zaščitila skupaj s Hrvaško.