Madžarska je najbolj poznana po Blatnem jezeru, ki velja za največje jezero v srednji Evropi in je med popotniki izjemno priljubljena izletniška točka. Marsikdo ne ve, da se v njegovi bližini skriva največje termalno jezero na svetu. To je jezero Heviz, ki se nahaja ob severnem pobočju gore Keszthely v istoimenskem mestu Hévíz. Njegovo ime v dobesednem prevodu pomeni "termalna voda".
Posebej pravljičen je obisk jezera pozimi, ko kondenzirana para oblikuje pokrov nad površino jezera in ustvarja naravni inhalator. Prav ta "pokrov" preprečuje, da bi se voda ohladila, ter pomladi utrujene glasilke, če paro vdihujemo.
Njegova zgodovina je povezana s časom z nastankom Blatnega jezera, njegov trenutni izvir pa naj bi nastal že pred 20.000 do 22.000 leti. V geološki preteklosti je sicer starodavni Hévíz izviral nekoliko višje od trenutne lokacije. Jezero pa so uporabljali že stari Rimljani, saj velja za zdravilno. Njegovo dno pokriva zdravilno rahlo radioaktivno blato, voda pa deluje pomirjujoče in protivnetno. Pri tem si je pomembno zapomniti, da v vodi ne smemo ostati več kot 30 minut.
Zahvaljujoč obilni količini vode se voda 4,4 hektarja velikega jezera (globine 38 metrov) v celoti zamenja vsake tri dni. Njeno kvaliteto redno nadzirajo z meritvami in posebej usposobljenimi potapljači. Ima zelo posebno sestavo; vsebuje žveplo, kalcij, magnezij in hidrogenkarbonat, in je kot takšna zelo učinkovita za zdravljenje številnih bolezni.
Večinoma pa se uporablja za naslednje zdravstvene težave: revmatska kostno-mišična obolenja, degenerativne in kronične bolezni sklepov, osteoporozo, zdravljenje po operacijah kostno-mišičnega sistema, zdravljenje po operacijah zdrsov diskov, težave, povezane z živčnim sistemom, nastale iz mehanskih razlogov, kronične ginekološke bolezni, kronične bolečine v križu, različna kožna obolenja, kot je denimo luskavica.
V katerih skritih kotičkih se lahko v Sloveniji kopate tudi pozimi, pa preverite v našem drugem prispevku.
dezurni@styria-media.si