Potniki trajekta Kijevo, ki vozi med Tkonom na otoku Pašmanu in Biogradom na Moru, so konec maja posneli domnevno izpuščanje fekalnih odplak neposredno v Pašmanski kanal. Posnetek, ki si ga lahko ogledate na tej povezavi, je sprožil ogorčenje javnosti, hrvaški ladjar Jadrolinija pa je že uvedel interno preiskavo.
Po navedbah očividca, ki je posnetek posredoval hrvaškemu portalu Morski.hr, se takšni izpusti naj ne bi zgodili le enkrat. "To ni osamljen dogodek, ampak naj bi se ponavljal vsakič, ko se rezervoar za fekalije napolni," je zapisal.
V Jadroliniji so sporočili, da takšnega ravnanja ne bodo dopuščali. Po prejemu posnetka so odredili nujno preverjanje dejstev in sprožili interne postopke. "Zaščita morskega okolja je ena od strateških usmeritev družbe, zato takšne primere obravnavamo prednostno," so poudarili.
Po veljavnih postopkih morajo posadke trajektov obvestiti pristojne službe, ko se rezervoarji napolnijo, praznjenje pa se nato organizira v pristaniščih s pomočjo cistern. Morebitno izpuščanje odplak v ozkem in zaprtem Pašmanskem kanalu zato po navedbah portala nima nobenega opravičila.
Primer zdaj preiskujejo v Jadroliniji, ni pa še znano, ali bodo ukrepali tudi pristojni pomorski organi.
Na upravi Jadrolinije niso vedeli !!!! Ja če ste novinarji mal nezdravi in ne znate vprašat , bi bi šlo po njihovem za brezplačni odvoz fekalij z ladje . Mogoče pa na upravi sploh nimajo niti enega računa od vseh… ...prikaži večseh 50 trajektov , za odvoz fekalij !!! Ja pol pa res niso krivi , če te storitve za vse ladje sploh ne vedo , da obstajajo ! Mimogrede , nobeno HR obmorsko mesto nima čistilne naprave !!!!!!!!!! Imajo samo zbiralniik iz katerega svinjarijo po eni cevi pod morjem spuščajo 2km od obale !
No ja, v pristanišču v cisterne, potem pa iz cistern v kanalizacijski sistem kraja, ki praviloma nima dovolj zmogljive čistilne naprave za poletno obremenitev, če jo sploh ima in na koncu spet v morje. Rezultat glede morja je isti, samo… ...prikaži več več energije se porabi. Skrbni turist na trajektu, ki se zato sekira, bo daleč največ naredil tako, da tja ne bo hodil, ne bo se vozil s trajektom. Vse ostalo je velika hinavščina. Naša dejanja (v tem primeru potovanja) imajo velike posledice.
Noben ne ve kaj se dogaja v koprskem zalivu,vsaka ladja dela isto