Tudi v Kamniku so letos zaznali porast števila tujih gostov, razmerje med tujimi in domačimi gosti pa je v poletnih mesecih (junij, julij in avgust) znašalo kar 81 odstotkov proti 19 odstotkov v prid prvih. Večje število turistov iz tujine je pomenilo tudi rekorden obisk turističnih informacijskih točk, največ obiska so zaznali 14. avgusta, ko so na Zavodu za turizem, šport in kulturo Kamnik zabeležili kar 146 obiskovalcev. V primerjavi z avgustom leta 2017 je obisk narasel za kar 40 odstotkov.
Navdušeni že nad lepo naravo, svežim zrakom in čisto reko
Velike razlike v vprašanjih turistični informatorji zaznavajo tudi na osnovi države, iz katere prihajajo tuji gosti. »Francoze, Nemce, Nizozemce in Špance pritegnejo gore, Čehe Plečnikova dela v Kamniku, Skandinavci si želijo aktivnega oddiha in zato najpogosteje sprašujejo po izposoji električnih gorskih koles, Špance, Italijane in deloma tudi Francoze pa zanima naša srednjeveška zgodovina ter obisk gradov. Obiskovalci iz Kitajske pa so navdušeni že nad lepo naravo, svežim zrakom in čisto reko. Vsem turistom pa je skupno, da jih pritegne kulinarika – Okusi Kamnika ter Velika planina,« ugotavlja Samo Trtnik iz Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik.
Od srednjeveškega mestnega jedra do planšarjev na Veliki Planini
»Veliko tujih in domačih turistov navduši tudi dejstvo, da imamo v Kamniku kar pet mikropivovarn,« dodaja Trtnik. Tako Kamnik postaja tudi destinacija pivoljubov. Največji pivovarni, Maister in Mali grad, gostom nudita tudi ogled pivovarne. Ostale, manjše pivovarne, so Barut Brewing and Blending, pivovarna Lampelj in domača pivovarna Pod Menino.
Semafor pri semaforju, krožišča vsakij 100 metrov. Prava mora se je z avtom odpraviti iz Lj. smeri v Kamnik ali skozi njega.