Popotnik
48902 ogledov

To pravljično mestece je povsem blizu Slovenije

Opatija
1/11
Žurnal24
Ni veliko mest, ki so za obisk privlačni v vseh letnih časih in ki nikoli ne razočarajo. Razkrivamo enega izmed krajev, ki je od Ljubljane oddaljen le uro in pol vožnje.

Slovenija se je na turističnem zemljevidu že dobro uveljavila kot celoletna destinacija, kjer lahko obiskovalci uživajo v prav vseh mesecih.

Poleg Bleda, Ljubljane in Kranjske Gore, ki skozi celo leto beležijo zelo dober obisk, so na to pot že dolgo tega stopile tudi ostale slovenske občine in ponudbo razpotegnile skozi celo leto. K temu seveda pripomorejo tudi naravne in zgodovinske znamenitosti, ki jih v Sloveniji ne manjka.

Krakov čudovito Popotnik Te evropske destinacije se pozimi resnično splača obiskati

V zadnjem obdobju je tako odločitev sprejela tudi naša južna soseda Hrvaška, ki ne želi več staviti le na poletno sezono, temveč namerava gostom omogočiti širšo ponudbo. Tako kot Slovenija ima tudi Hrvaška kar nekaj krajev, kamor lahko obiskovalci zaidejo v različnih delih leta in so vsakič znova deležni kulise, ki očara.

Ena izmed destinacij, ki je za slovenske izletnike zanimiva tudi zaradi bližine, je zagotovo Liburnijska riviera. Ta s svojo blagodejno klimo, čistim zrakom ter številnimi zdravilnimi rastlinami že vrsto let predstavlja idealno naravno wellness destinacijo. Zaradi raznolike hotelske ponudbe, v okviru katere prednjačijo hoteli iz verige Liburnia Hotels & Villas, je atraktiven cilj tudi pozimi, ko se obiskovalci tja napotijo v želji po sončnih žarkih in sproščanju v bazenih ter savnah.

Opatija | Avtor: Žurnal24 Žurnal24
Na prvem mestu razlogov za obisk Liburnijske obale je brez dileme Opatija. Mondeno letovišče je iz Ljubljane oddaljeno dobrih 90 kilometrov in zato slovenskim izletnikom predstavlja odlično izbiro za enodnevni izlet na morje. Ne čudi, da med obiskom "hrvaške Nice" pogosto zaslišimo slovensko govorico, saj smo Slovenci eni zmed številčnejših gostov.

Opatijo pogosto poimenujemo kar kraljica Jadrana, saj velja za izvorno mesto hrvaškega turizma. Razvoj moderne Opatije se je začel leta 1844, ko so speljali cesto do Reke in v parku, zasejanim s tropskimi rastlinami, zgradili vilo Angiolina. Razvoj mesta sta dodatno pospešili železniški povezavi Reke z Dunajem in Zagrebom. Nadaljevalo se je leta 1884 z gradnjo Hotela Kvarner, ki so se mu kasneje pridružili še številni drugi hoteli in Opatijo postavili v sam vrh najbolj znanih evropskih letovišč. 

Opatija | Avtor: Žurnal24 Žurnal24
Mimogrede: Hotel Kvarner je bil v zadnjih letih pod novim lastnikom deležen temeljite prenove in ponovno sodi med enega najelegantnejših hotelov v Opatiji, ki mimoidoče očara s svojo mogočno pojavo. Pred hotelom, ki ima trenutno štiri zvezdice in je na dobri poti. da si pribori še peto, je trenutno vse v barvah adventa. Moramo priznati, da so zaposleni okrasitvi posvetili kar nekaj energije (in denarja), zato veste kam oditi, če želite narediti prikupno zimsko fotografijo.

 

Prava zimska pravljica ob morju

V poletnem času se v mestu ob vznožju istrske planote Učka z najvišjim vrhom v Istri običajno tre obiskovalcev. Te poleg čudovitega morja navdušuje tudi izjemno lepa arhitektura – obmorsko mesto je namreč prepleteno s prelepimi vilami, hoteli, kavarnami in razkošnimi vrtovi, kamor turisti radi zaidejo in se skrijejo pred vročino ali drugimi turisti.

Opatija | Avtor: Žurnal24 Žurnal24
Nič drugače ni pozimi, ko si Opatija nadene praznično podobo in se spremeni v enega najbolj privlačnih adventov ob morju. Takrat po mestu zasveti več sto tisoč lučk in prekrasnih okraskov, ki ustvarijo pravcato zimsko pravljico. Kateri so glavni "liki" letošnje, lahko preverite v spodnjem videposnetku, ki je nastal med našim zadnjim obiskom Opatije.

[video: 10787 / ]

Priporočamo, da se na izlet odpravite med tednom, saj boste imeli na ta način mesto lahko doživeli v mirnejši podobi, saj tam še ne bo toliko drugih obiskovalcev. Ti pestremu prazničnemu dogajanju sicer pridajo čar, a obenem onemogočijo, da v lepotah kraja uživate v miru, ki ga spremljata tudi romantičnost in kanček mistike.

V tem času na račun pridejo predvsem zaljubljenci in ljubitelji romantike, ki se lahko brez motečih elementov sprehajajo po lično okrašenih vrtovih in parkih. To je po našem mnenju tudi glavna prednost opatijskega adventa, ki ne gre v smeri pretiravanja in načičkanosti.

Opatija | Avtor: Žurnal24 Žurnal24
Izhajamo iz lastne izkušnje, saj smo v začetku decembra Opatijo obiskali med tednom, odločitve pa zagotovo nismo obžalovali. Ravno nasprotno. V spremstvu lokalne turistične vodičke smo se namenili na sprehod skozi mesto, ob tem pa, za razliko od Ljubljane, Zagreba in drugih večjih mest, nismo naleteli na trume turistov. Zanimivo je bilo videti praznično podobo mesta tako podnevi kot ponoči, saj v obeh delih dneva oddaja drugačno energijo.

Podnevi sta mesto in njegova okolica najbolj primerna za nekaj urno sprehajanje, ki ga je najbolje izvesti na 12-kilometrski sprehajalni poti Lungomare. To čudovito obalno sprehajališče Volosko- Opatija- Lovran je skrbno urejeno že od leta 1911. Med sprehodom ob morju boste mimogrede naredili več kot 10.000 korakov in si tako brez kančka slabe vesti privoščili carski praženec ali kak drug priboljšek, ki je na voljo na adventni stojnici.

Na sprehajališču lahko naletite tudi na simbol Opatije – kip Dekleta z galebom, katerega okolico so okrasili letnemu času primerno. Od tu se obiskovalcu odpre čudovit pogled na mesto in morje. Kip kamnitre deklice, ki podaja roko galebu, je delo kiparja Zvonka Carja in je nastal leta 1956 ter postal eden najbolj znamenitih simbolov mesta. 

Opatija | Avtor: Žurnal24 Žurnal24
Marsikomu se ob pogledu nanj poraja vprašanje, kdo je dekle z galebom? Skoraj 55 let je bila njena identiteta zavita v tančico skrivnosti. Potem pa je gospa Jelena Jendrašić iz Crikvenice razkrila svojo vlogo pri stvaritvi kipa, kiparju Zvonku Caru je namreč služila kot model. Umetnik prave identitete dekleta sprva ni želel razkriti in je na vprašanja s tem v zvezi zgolj hudomušno odgovarjal: "Kdor želi vedeti, naj kar ugiba." Slap Orglice blizu Ljubljane Popotnik Ste že bili na tej čudoviti izletniški točki?

Ko se naužijete razgleda, ki ga ponuja okolica kipa, se med sprehodom skozi mesto lahko ustavite tudi pri Villi Angiolina, ki velja za zibelko turizma v Opatiji. Vse se je začelo 1844, ko je bogati trgovec z Rijeke skromno hišo spremenil v prekrasno vilo. Poimenoval jo je po svoji ljubljeni pokojni ženi Angiolini. Čudoviti dvorec stoji sredi parka, ki je dom mnogim eksotičnim rastlinam in je do danes je ohranil prvotno renesančno podobo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tsian Chali (@tsianchali)

Od leta 2007 v njej deluje Muzej turizma, katerega največja posebnost je kip Madonne del Mare. Ta je včasih stal na sprehajališču Lungomare namesto kipa dekleta z galebom. Čeprav je njeno domovanje zdaj v muzeju, Madonna še vedno bdi nad dušo grofa Kesselstada, ki je leta 1891 tragično izginil v nevihti. Trenutno je v muzeju na voljo tudi razstava jaslic in starinskih fotografij različnih hrvaških krajev ter otokov v preteklosti.

V Opatiji vas poleg naštetega pričakujejo tudi razkošne cerkve, med drugimi cerkev sv. Jakova, ki jo najdemo ob obalni promenadi. Najverjetneje so jo zgradili v sredini 15. stoletja kot kolonijo benediktinskih beguncev iz furlanskega samostana svetega Petra v Rožcu (San Pietro di Rosazzo). Kasneje je po samostanu dobilo ime celotno naselje, od njega pa je danes ostala le še cerkev sv. Jakoba, ki velja za najstarejšo zgradbo v mestu.

Pred cerkvijo se nahaja tudi istoimenski park, ki z božično opravo kar kliče po raziskovanju. Poleg jaslic, ki so tu zgolj v decembrskem času, ga skozi celo leto krasi veličastna neobaročna fontana kiparja Hansa Rathauskyja s podobami Helija in Selene, ki v grški mitologiji predstavljata boga Sonca in boginjo Meseca. 

Poleg cerkev obiskovalce na vsakem koraku pozdravjajjo tudi vile iz časa avstro-ogrske monarhije, ki bodo navdušile predvsem ljubitelje zgodovinskih stavb. Ena izmed njih je Heritage Hotel Imperial (4*) iz leta 1885, v katerem smo imeli možnost prespati. Zgodovinski objekt so prvotno poimenovali po belgijski princesi Štefaniji – ženi prestolonaslednika Avstro-Ogrske Rudolfa Habsburško-Lotarinškega. Kot drugi hotel na Jadranu je bil zgrajen v secesijskem slogu.

Opatija | Avtor: Žurnal24 Žurnal24
Po besedah lokalne turistične vodnice je Štefanija Belgijska v hotelu zelo rada prenočevala. Prav poseben občutek nas je preplavil, ko smo izvedeli, da naj bi zakonca prenočevala ravno v sobi, ki so jo dodelili nam. To je bila soba 207, ki se nahaja na sredi zgradbe in se od ostalih sob razlikuje po tem, da z njenega balkona plapola hrvaška zastava.

Skok v preteklost pa poleg njegove graciozne zunanjosti omogoča tudi notranjost hotela, saj je v določenih delih ohranil svojo prvotno podobo. Na nas je poseben vtis naredila Zlata dvorana, kjer smo obedovali. Občuti se, da je prostor obstal v času, na kar opozarjajo velikanski lestenci in dodelan strop, česar v sodobnih zgradbah ni več možno občudovati. 

Hotel Imperial Heritage | Avtor: Booking.com Booking.com
Opaziti je, da je hotel na določenih mestih že dotrajan, kar glede na letnico izgradnje niti ni čudno. Lastniki se ga trudijo počasi obnoviti, vendar je za to potrebnega veliko znanja in predvsem sredstev,  zato se obnove lotevajo postopoma. Zgolj za prenovo Zlate dvorane bi potrebovali več kot milijon evrov.

Menimo, da smo dvodnevni izlet v Opatiji, ki se je končal z obiskom večernega adventa, dobro izkoristili. Če boste drugačnega mnenja, se lahko na enodnevni izlet namenite tudi v katerega izmed bližnjih krajev oz. okoliških otokov, kot sta Krk in Cres, ali pa se zapeljete do gozdnatega Gorskega Kotarja, in morda izlet podaljšate celo do znamenitih Benetk. Odločitev prepuščamo vam.

Preberite še: Priznana blagovna znamka poimenovala produkt po Sloveniji

Vsem, ki se v Opatijo nameravate odpraviti s svojim jeklenim konjičkom, organizatorji adventa sporočajo, da je brezplačno parkiranje ob koncih tedna in med prazniki možno na vseh odprtih javnih parkiriščih, medtem ko je parkiranje plačljivo v garaži Dvorana M. Cvetković in na parkiriščih Ulica Ive Kaline ter Vrh Ike. Poleg tega iz Ljubljane do Opatije dvakrat dnevno vozi direktni vlak, za katerega boste v eno smer odšteli 9 evrov. Vozni red najdete na spletni strani Slovenskih železnic.

Celoten program decembrskega dogajanja v mestu pa si lahko preberete TUKAJ.

dezurni@styria-media.si

Sorodne novice