Pisali smo že, kako je pandemija prizadela naše največje mesto – Ljubljano, ki te dni za razliko od preteklih let bolj kot ne sameva. Tokrat pa smo preverili, kako kaže drugim slovenskim turističnim biserom, ki posebej v poletnih mesecih po navadi dosegajo visoke številke obiskanosti. Za razliko od Ljubljane so mesta, kot so Bled, Kranjska Gora, Goriška Brda in obalna mesta, ta čas soočajo z izjemno dobro obiskanostjo. Tako dobro, da boste le s težavo še lahko našli prosto sobo. Število rezervacij nakazuje, da bo tako vse do septembra, vrhunec pa naj bi po besedah turističnih predstavnikov prišel šele z avgustom.
Medtem ko se gorenjski biser – Bled po slabem začetku šele dobro pobira in je od zgoraj naštetih krajev posledice izpada prihodov turistov občutil najbolj, saj v letošnjem poletju dosega zgolj 30 do 40 odstotno zasedenost glede na lani, najboljše kaže turističnim ponudnikom v Goriških Brdih in v Kranjski Gori ter na Obali. Tam so trenutno kapacitete skoraj v celoti zapolnjene. Največ zanimanja je za zasebne sobe in apartmaje, ki gostom dajejo večji občutek varnosti, na Brdih so izjemno zaželene tudi turistične kmetije in razne manjše nastanitve z bazeni.
Po njihovih podatkih so do konca junija imeli približno 80 odstotkov domačih in 20 odstotkov tujih gostov, ki so bili pretežno iz Italije, Avstrije, Hrvaške in Nemčije. Sedaj pa opažajo še porast gostov iz držav Beneluksa in Francije.
Pri Turizmu Kranjska Gora so izpostavili pomen uveljavitve turističnih bonov, ki so številke obiska prevesili na pozitivno stran, "saj je trenutna zasedenost v destinaciji Kranjska Gora več kot 90 odstotna, glede na destinacijski rezervacijski sistem in ostale rezervacijske portale ter poročila turističnega gospodarstva naj bi bila zasedenost prenočitvenih kapacitet celo okoli 97 odstotkov". Podobne številke napovedujejo tudi za mesec avgust.
Na tem mestu Mojca Mežek iz Turizma Kranjska Gora opozori, da je ob vikendih zasedenost skorajda 100 odstotna in "boste brez vnaprejšnje rezervacije težko dobili prosto sobo ali apartma". Poleg domačih gostov, ki so v preteklosti predstavljali okoli 35 odstotkov vseh gostov in je trenutno ta odstotek precej več kot podvojen, saj znaša že 80 odstotkov, je na destinaciji vse višji odstotek tudi tujcev. Med njimi prednjačijo turisti iz Nemčije, Češke, Avstrije, Hrvaške in vse več tudi z Madžarske.
Za razliko od zgornjih dveh destinacij, kjer je največ povpraševanje po zasebnih sobah in apartmajih, na Turističnem združenju Portorož povedo, da so pri njih izjemno dobro zasedene tudi hotelske kapacitete: "V dvanajstih dneh julija so tam zabeležili 50.220 prenočitev, kar je le 20 odstotkov manj kot lani."
Posebej jih veseli, da se vse več Slovencev odloča za dopustovanje na slovenski obali, ki so ustvarili 67 odstotkov vseh prenočitev. V primerjavi z lani jih je za 150 odstotkov več", še dodajo. Med tujimi turisti pa je največ Avstrijcev, sledijo Nemci, Madžari in Italijani. Kot pravijo, se število vseh gostov, tako domačih kot tujih, povečuje, pri čemer se razmerje med tujimi in domačimi bistveno ne spreminja.
Malo manj spodbudni so bili podatki za junij, kjer so po podatkih portala ttaksa.si v vseh nastanitvenih kapacitetah zabeležili 106.840 prenočitev. To je bilo je v primerjavi z lani za polovico manj.
Slovenski gost je zahteven gost
Pomembnosti slovenskih gostov se zavedajo na vseh destinacijah, saj bi bila brez njih sezona še bolj klavrna, zato so turistični predstavniki o njih govorili le z izbranimi besedami.
"Slovenski gostje so zanimivi iz več razlogov – kljub temu da je Bled globoko v njihovih srcih, ga znajo raziskovati in odkrivati na novo, pa ne samo jezera z okolico, pač pa tudi zanimive in slikovite vasice, ki Bled obdajajo. Slovenski gostje pričakujejo kakovostno storitev in prijazne domačine, to pa jim tudi z veseljem nudimo. Izjemno veseli smo, da Bled na novo odkrivajo tudi Slovenci. Bled je bil leta in leta v zavesti Slovencev kot kraj, kamor smo peljali svoje goste iz tujine ali sorodnike iz oddaljenih krajev. Bil je torej kraj, ki smo ga pokazali, ko smo hoteli pokazati najboljše in najlepše, kar v Sloveniji imamo," na vprašanje, kaj so se v tej sezoni novega naučili o domačih gostih, odgovori Romana Purkat s Turizmu Bled.
Ponudniki so soglasni, da Slovenci veljamo za zahtevne stranke, ki pričakujejo le najkakovostnejše storitve. "Gostje so zahtevni in si na dopustu želijo izkusiti čim več novih, nenavadnih in drugačnih aktivnosti. Na Turizmu Kranjska Gora zato posvečamo posebno pozornost razvoju produktov in paketov, ki turiste in obiskovalce navdušijo in na njih pustijo vtis, kot so kolesarske enoslednice, ferate, padalstvo, gorsko e-kolesarstvo. Želimo si, da bi se zaradi dobrih občutkov, izkušenj in spominov tako domači kot tuji gostje vedno znova vračali nazaj," dodajo pri Turizmu Kranjska Gora.
Poletna sezona je rešena, kako naprej?
Vsi vprašani so s trenutnim obiskom zadovoljni in z optimizmom pričakujejo avgust, ko je po navadi vrhunec sezone, vendar se zavedajo, da bo izgubo iz mesecev v času karantene težko nadoknaditi.
"Vsekakor ne moremo govoriti, da bodo trenutni rezultati rešili letošnjo turistično sezono, saj se je treba zavedati, da smo imeli večji izpad v aprilu in maju. V kolikor se bo jesen nadaljevala z omejitvami gibanja za obiskovalce iz tujine, bo tudi jesenska zasedenost nižja," so odkriti na TIC Brda.
Ker je letošnja sezona zelo nepredvidljiva, so zato z napovedmi še nekoliko zadržani.
slovenski gost po večini ni zahteven gost,ampak prepotenten gost....razen redkih izjem...,ne mečem vse v isti koš.