Podpredsednik odbora Ljubo Germič (LDS) je članom odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide predlagal, naj državni zbor referendum razpiše za 10. april, roki za njegovo izvedbo pa bi začeli teči 1. marca.
Referendumsko vprašanje se bo glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o malem delu, ki ga je sprejel DZ na seji 16. novembra 2010?".
Referendum o zakonu o malem delu bo državni zbor razpisal na četrtkovi seji, odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide pa je danes za odločanje poslancev pripravil predlog odloka, ki vsebuje tudi datum izvedbe referenduma.
Za "skupne" referendume
Vodja Gibanja za dostojno delo in socialno družbo, ki je koordiniral zbiranje podpisov, Marko Funkl je poslancem predlagal, naj se referendum prestavi na poznejši čas, da bi se lahko izvedel skupaj z morebitnim referendumom o pokojninski reformi.
Takšnemu predlogu so pritrdili tudi poslanci SDS, ki so za dan referenduma predlagali 8. maj. Kot je pojasnila Alenka Jeraj, je realno pričakovati, da bo referendumov več, pri čemer je omenila pokojninsko reformo, zakon o arhivih in gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, manj pa bi bilo tudi stroškov za en sam referendumski dan.
Tudi Gvido Kres iz SLS je opozoril, da se obeta pet referendumov, za njihovo izvedbo pa bi porabili 20 milijonov evrov.
Odlašanje z referendumi "ni primerno"
S predlaganim datumom so se strinjali v koaliciji in tudi v vladi. Državna sekretarka na ministrstvu za delo Anja Kopač Mrak je opozorila, da odlašanje z referendumom zaradi priprav na izvedbo zakona ni primerno.
Po mnenju Mirka Brulca (SD) pa ne bi bilo dobro združevati referendumov, saj gre za zahtevno materijo in je treba volivcem pred odločanjem pojasniti, o čem sploh odločajo. Tudi Vito Rožej (Zares) je prepričan, da je referendumski dan morda smiseln za posvetovalne referendume, medtem ko za zakonodajne referendume to ni funkcionalna in pametna rešitev.
Z glasovanjem je tako večina članov odbora podprla predlog, da se referendum izvede 10. aprila.
Zahtevo za razpis referenduma o omenjenem zakonu so minuli petek, skupaj s 47 tisoč podpisi volivcev, vložili predstavniki študentskih organizacij in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.