Kot pojasnjujejo na Slovenski škofovski konferenci, trije kralji, imenovani tudi trije modri, predstavljajo zastopnike poganskih narodov. Preko njih so bili h Kristusu pritegnjeni vsi narodi, kar pomeni tudi začetek misijonskega poslanstva Cerkve.
V Svetem pismu število modrih, ki so prišli obiskat Jezusa, ni navedeno, Matejev evangelij navaja le, da so prinesli troje daril - zlato, kadilo ter miro. Od tod tudi sklep, da so bili darovalci trije, iz legend pa izhajajo njihova imena: Gašper, Miha in Boltežar.
Večer pred praznikom je v Katoliški cerkvi tretji sveti večer, prvi je pred božičem, drugi pa pred novim letom. Ob teh večerih je na Slovenskem v navadi kropljenje z blagoslovljeno vodo in kajenje s kadilom po vseh prostorih hiše. Na vhodna vrata pa ob tem napišejo začetnice imen treh kraljev z letnico novega leta: 20 + G + M + B + 13.
Evangeličani takšnih običajev ne poznajo. Po ljudskem običaju pa se otroci oblečejo v tri kralje in gredo od hiše do hiše. Z bogoslužji bodo sicer praznik danes obeležili tako v Katoliški kot Evangeličanski cerkvi.
265
ogledov
20 + G + M + B + 13
Katoličani in evangeličani danes obeležujejo praznik svetih treh kraljev, ki se imenuje tudi praznik Gospodovega razglašenja. Praznik je povezan z božičem, po svetopisemskem izročilu je namreč zvezda kralje vodila do novorojenega Jezusa. Prinesli so mu darila in ga priznali za mesijanskega kralja ter ga "razglasili" med svojimi rojaki.
To se pise "20 + C + M + B + 13" in ne "20 + G + M + B + 13". Ker crte ne stoijo za ime kraljev ampak za "C"hristus "M"ansionem "B"enedicat.
VSEM SLOVENKAM IN SLOVENCEM ŽELIM VESEL PRAZNIK SVETIH TREH KRALJEV.