V prometnih nesrečah je bilo lani udeleženih 61 voznikov štirikolesnikov, 12 se jih je huje in 30 lažje poškodovalo. Pri vožnji s štirikolesniki je pomembno, da voznik uporablja zaščitno opremo, kot sta čelada in ščitnik. Poleg čelade je priporočljiva nošnja visokih čevljev, dolgih hlač in majice ali jakne z dolgimi rokavi.
Pazljivost zlasti pri bočnih nagibih in spustih
Ob nakupu štirikolesnika je dobro preveriti, ali prodajalec ponuja šolo vožnje, priporoča Agencija za varnost prometa. Sicer pa je treba posebnosti in značilnosti vozila spoznavati postopoma, predvsem zavijanje, zaviranje in specifiko terenske vožnje z uporabo diferencialnih zapor. Pomembno je, da novi vozniki štirikolesnikov hitrost vožnje in zahtevnost terena stopnjujejo postopoma in so pri tem posebej pazljivi pri bočnih nagibih in spustih, kjer je možnost zdrsa, ki se lahko konča z nenadzorovanim drsenjem in prevračanjem.
Priporočljiva je vožnja v skupini
Prav prevračanje je najbolj pogost vzrok poškodb, saj voznika in sopotnika pri tem ogroža še masa štirikolesnika, ki se lahko prevrne nanj in ga dodatno poškoduje ali uklešči. Zaradi tega je tudi priporočljiva vožnja v skupini. Na agenciji še poudarjajo, da je vožnja po brezpotjih po slovenski zakonodaji prepovedana in so za zabavo s štirikolesniki na voljo le ceste.
Štirikolesniki, ki so bolj znani pod tujko ATV (All Terrain Vehicle) ali Quad, so vse bolj priljubljena vozila za delo in zabavo tudi v Sloveniji. Odprta štirikolesna vozila so se pojavila na trgu sredi šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko so proizvajalci motociklov želeli njihovo uporabnost podaljšati še v zimske mesece.
AVP ali jih slikate skozi okno ogrevanih pisarn . Premalo je žrtev ,da bi ukrepali ustrezni organi .