Pred preiskovalno komisijo za gradnjo avtocest in objektov gospodarske javne infrastrukture sta bila danes kot priči zaslišana nekdanji generalni sekretar vlade Mirko Bandelj in Anton Anderlič iz LDS.
Oba sta zanikala sodelovanje v poslih
Bandelj je zanikal, da bi kdaj sodeloval s prvim možem SCT Ivanom Zidarjem v kakšnih poslih, saj se sestanka v takšni obliki ne spomni. Dopušča pa možnost, da je "kje kdaj kakšno tako srečanje bilo", a z Zidarjem nima nikakršnih odnosov.
"Nikoli nisem sodeloval pri nobeni ponudbi nobenega izvajalca, nikoli pri odločanju o nobenem izboru, nikoli o odločanju pri kakršnikoli razveljavitvi," je dejal in dodal, da je večino stvari, ko je odšel iz politike, pozabil.
Poudaril je, da se mu zdi popolni nesmisel, da komisija presoja dogodke iz preteklosti po današnjih kriterijih.
Prav tako se Bandelj ne spomni, ali je bil na sestanku, kjer je po Likarjevih besedah takratni predsednik vlade Anton Rop izrazil željo, da se avtocestni program pospeši, ter da se predor Trojane odpre še pred volitvami leta 2004. A iz izkušenj ve, da se največ cest naredi ravno v času volitev.
Likar je dejal, da so bili v SCT zelo razburjeni, ker je posel za gradnjo predora Trojane pridobil italijanski Grassetto. In kot je povedal, so mu nekateri želeli nadomestiti izgubo.
Prisotnost na sestanku je prav tako zanikal poslanec LDS Anderlič.
Zanima jih ozadje
Nazadnje je preiskovalna komisija pod vodstvom Rada Likarja iz SDS zaslišala izvršnega direktorja nizkih gradenj v SCT Roberta Kuzmana in nekdanjega prvega moža Darsa Janeza Božiča. Kuzman je takrat dejal, da dopušča možnost, da je podpisal zabeležko sestanka med Darsom, SCT in tedanjo vlado, ne ve pa, kdo je bil pobudnik sestanka, ki je potekal v enem izmed ljubljanskih lokalov. Božič je zatrdil, da se sestanka ne spomni.
Preiskovalno komisijo zanima predvsem ozadje sestanka z dne 26. avgusta 2004, na katerem naj bi predstavniki Darsa, SCT in tedanje vlade mimo vseh predpisov razdelili posle pri predorih Trojane in Šentvid.