Banka Slovenije se pridružuje priporočilom Uprave RS za zaščito in reševanje za ustrezno pripravljenost na morebitne motnje v delovanju infrastrukture, ki so lahko posledica geopolitičnih napetosti, kibernetskih tveganj in vremenskih ujm. Tako bo lahko imel uporabnik vedno na voljo več možnosti za elektronsko plačevanje in določen znesek gotovine.
V Banki Slovenije poudarjajo, da je zanesljivost slovenske plačilne infrastrukture visoka, uporabniki pa imajo na voljo različne načine plačevanja, ki so učinkoviti in varni.
V tem smislu uporabnikom priporočajo razmislek o uporabi različnih možnosti elektronskega plačevanja: odprtju plačilnih računov pri različnih ponudnikih plačilnih storitev in uporabi različnih plačilnih aplikacij.
Poleg tega svetujejo hranjenje določenega zneska gotovine za kritje nujnih stroškov za vsaj 72 ur na posameznika. "Priporočamo hranjenje bankovcev nižje vrednosti in kovancev, saj so ti najprimernejši za vsakodnevne gotovinske transakcije. Ni nujno, da celoten znesek pripravite takoj, lahko ga prilagajate svojim zmožnostim in ga dopolnjujete postopoma," navajajo.
Namen predlaganega zakonskega besedila je zagotoviti fizično dostopnost do gotovine in osnovnih bančnih storitev po celotni državi.
Predlagano je, da bi imela naselja z več kot 1000 prebivalci najmanj en bankomat v oddaljenosti največ petih kilometrov od središča naselja, poleg tega bi imela naselja s 3000 prebivalci najmanj eno bančno poslovalnico v oddaljenosti največ pet kilometrov od središča kraja.
Večjo dostopnost do gotovine bi se doseglo tudi z omejitvijo zaračunavanja nekaterih nadomestil za bančne storitve. Brezplačnih bi do pet dvigov ali pologov bankovcev mesečno na bankomatih katerekoli banke, brezplačni bi bili tudi vsi dvigi in pologi bankovcev v poslovalnicah.
Osnutek je bil v javni obravnavi do druge polovice aprila, Boštjančič pa je pred volitvami izrazil prepričanje, da bo pot nadaljeval ne glede na volilni izid.
Sedaj bodo vsi lopovi vedeli, da je gotovina doma in bodo pač bolj pospešeno vlamljali.
boštjančiča in goloba ovadit za nevestno vladanje
Koliko pa je to gotovine za 72 ur?????????????? Ali se zdaj gotovina šteje po urah??????? BS butalci!!