Slovenija
8996 ogledov

Boj pravnih mnenj, kdaj in kako bi lahko letela Pivčeva

Aleksandra Pivec Saša Despot predstavitev kandidatke za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandre Pivec pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Člani sveta DeSUS bodo v četrtek razpravljali o zaupnici predsednici stranke Aleksandri Pivec, ki je izgubila zaupanje dela stranke. Izvršni odbor je sicer svetu stranke predlagal, naj skliče izredni kongres, na katerem bi glasovali o zaupnici Pivčevi, a predsednik sveta Tomaž Gantar meni, da po statutu to lahko stori že svet stranke.

V DeSUS postaja vse bolj napeto. Potem ko so poslanci DeSUS po številnih očitkih glede plačil ob gostovanjih po Sloveniji Pivčevo pozvali k odstopu z mesta predsednice DeSUS, v nasprotnem primeru pa predlagali svetu stranke, da ji izreče nezaupnico, se stvari pred četrtkovo sejo sveta še zapletajo.

Pivčeva namreč pozivu poslancev k odstopu ni sledila. Izvršni odbor je v petek po nekajurni razpravi sprejel sklep, da svetu stranke predlaga sklic izrednega kongresa, na katerem bo Pivčeva ponudila glasovanje o zaupnici. Do kongresa pa bo za koordinacijo stranke s poslansko skupino pooblaščen eden od podpredsednikov stranke.

Različna mnenja o pristojnostih sveta stranke, kongres v vsakem primeru

Izvršni odbor se je seznanil tudi s pravnim mnenjem Inštituta za ustavno pravo glede morebitnega glasovanja o nezaupnici in razrešitvi Pivčeve že na svetu stranke. Vsebine pravnega mnenja niso razkrili, izhaja pa ta iz izjav Pivčeve, ki je dejala, da pričakuje, da bo kongres tisti, ki bo odločal o njeni nezaupnici, in ne svet, saj je kongres tudi tisti, ki jo je izvolil za predsednico.

Predsednik sveta Tomaž Gantar pa je v petkovi izjavi za STA poudaril, da kongres stranke ni namenjen odločanju o zaupnici predsednici.

Tomaž Gantar | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Po njegovih ocenah ima to pristojnost svet stranke. Ta namreč po statutu "v obdobju med kongresoma na podlagi politične ocene delovanja in ravnanja ali izrečene osebne želje posameznikov sklepa o razrešitvah in imenovanju članov organov stranke oz. nosilcev individualnih funkcij".

"Bolj jasno ne more biti, to je med pristojnostmi oz. nalogami sveta stranke," meni Gantar. Kot je pojasnil, so mu nekateri pravniki že omenili, da glede tega ni težav, bo pa tudi sam pridobil še pisno pravno mnenje. Tako bo svet stranke glasoval o zaupnici Pivčevi, razen če bo to pravno mnenje kazalo drugače, ali če člani sveta tega ne bi želeli. V tem primeru bodo določili le datum izrednega kongresa. Člani sveta bodo sicer kongres sklicali v vsakem primeru, še pričakuje Gantar.

Pivčeva je sicer v izjavi po petkovem zasedanju izvršnega odbora dejala, da v prihodnje na organih stranke oz. pri sprejemanju odločitev pričakujejo spoštovanje treh pomembnih temeljnih vrednot: demokratičnosti, pravnih norm in dostojanstva vseh v stranki.

Gantar pa ocenjuje, da želi predsednica težo vsega dogajanja s časom zmanjšati in zato preložiti odločanje o morebitni razrešitvi. A kot ugotavlja, to za stranko ni dobro. "Po vseh diskusijah v zadnjih mesecih je čas, da začnemo normalno delovati kot stranka, se ukvarjati s programom in našimi nalogami, ne pa s tem, kje je predsednica spala, kdo je plačeval račune in podobno. Čas je, da se to neha," je bil v petek oster Gantar.

Pivčeva se je namreč zadnje tedne na tnalu znašla zaradi svojih junijskih gostovanj in plačila nočitev na Krasu in v Izoli, kjer je prepletala službene obveznosti z zasebnim življenjem.

Vztrajanje Pivčeve lahko razmere še bolj zaplete in razdvoji stranko

Kaj se bo dejansko zgodilo na seji sveta stranke, ki bo v četrtek popoldne na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, je težko reči. Pričakovati je veliko pregovarjanja o tem, ali bo morebitna nezaupnica Pivčevi, če jo bodo člani sveta izglasovali, veljavna. A če bo Pivčeva ostala še do kongresa na položaju, bo to po pričakovanjih dodatno zapletlo razmere v stranki in morda povzročilo razkol. Lahko se tudi zgodi, da bodo poslanci DeSUS, ki so Pivčevi odrekli zaupanje, odšli na samostojno pot oz. se odcepili od stranke.

Pivčeva sicer že na januarskem kongresu, na katerem je močno premagala dolgoletnega predsednika stranke Karla Erjavca, ni uživala podpore treh od petih poslancev DeSUS, v dobre pol leta pa je izgubila naklonjenost celotne poslanske skupine. Iz poslanskih vrst je bilo na njen račun slišati tudi očitke zaradi kadrovanja.

Predsednica DeSUS pa je v nekaj mesecih izgubila tudi podporo Gantarja, ki je bil na kongresu njen tesen zaveznik. Gantar je sicer že pojasnil, da je v primeru nezaupnice članov sveta Pivčevi pripravljen prevzeti vodenje stranke do kongresa, če bodo člani sveta tako odločili. Tudi analitiki ga vidijo kot prvega, ki bi utegnil naslediti Pivčevo. Nekateri špekulirajo tudi o vrnitvi Erjavca v vrh DeSUS, kar pa je Erjavec za STA zanikal. Dogajanja s Pivčevo ni želel komentirati.

Medtem se je odprlo vprašanje, kako lahko dogajanje v DeSUS vpliva na stabilnost vladne koalicije. Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je premierja Janeza Janšo v ponedeljkovem pogovoru seznanil s tem, da se v stranki ukvarjajo "s predsednico stranke, in ne ministrico ali koalicijo". Premier pa meni, da mora DeSUS, če je res samostojna stranka, zadevo rešiti brez vpliva drugih.

Po mnenju političnih analitikov Pivčeva, ki se je v odgovorih na očitke v svoji politični neizkušenosti le še bolj zapletala, ne more ostati na čelu DeSUS, težko bo tudi ohranila funkcijo ministrice za kmetijstvo. Analitiki ob tem ugotavljajo, da je ta stranka res v težkem položaju in na robu preživetja.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 21
  • Štrunfeta 19:24 17.avgust 2020.

    Tale baba je najboljše, kar se je zgodilo SLO politiki.

  • Kmodri 18:22 16.avgust 2020.

    Letela bo pred metlo ali na metli....

  • Avatar Leon
    Leon 16:57 16.avgust 2020.

    Na volitvah bo potrebno napisati KAKO LAHKO VOLIVCI ODPOKLIČEJO VOLIVCE,ki so lagali in nategnili volivce.