Slovenija
3997 ogledov

Bomo res dobili novo medicinsko fakulteto?

Študij medicine Profimedia
V uredništvo smo prejeli informacije, da naj bi v Celju zaživel mednarodni študij medicine že v naslednjem študijskem letu. To pomeni, da bi Slovenija dobile nove zdravnike, ki jih močno primanjkuje. Preverili smo tudi, koliko bi znašala šolnina.

"S pogovori nismo nikoli prekinili," nam je odgovoril rektor Univerze Alma Mater Europaea prof. dr. Ludvik Toplak in kot razlog navedel pomanjkanje zdravnikov v Sloveniji. "Alma Mater na akdemskem področju dela tam, kjer drugi ne delajo, je pa potreba. Z lokacijo Celje je zato vprašanje, do kdaj bo pomanjkanje zdravnikov, do kdaj bo potreba in na to se navezuje tudi lokacija," dodaja.

Pojasnil pa je, da so v igri tudi druge lokacije v Celju in celo v sosednjih državah, kjer bi lahko Univerza Alma Mater Europaea ob sodelovanju uglednih univerz in podpori kliničnih ustanov organizirala izvajanje medicinskega študija: "Nadaljujemo z vsemi aktivnostmi na tem področju, sicer pa naša sedanja lokacija v bivšem hotelu Celeia ni edina lokacija, s katero se pogovarjamo."

Vpis prvih študentov bi bil lahko zelo hiter 

V Celju zaenkrat izvajajo omenjena univerza fizioterpijo, začeli bodo tudi s študijem spletne in informacijske tehnologije. "Če bo zanimanje, lahko nadaljujemo tudi z drugimi programi, zagotovo pa ne z zdravstveno nego, ker se ta v Celju že izvaja," je pojasnil dr. Toplak.

Na vprašanje, kdaj bi lahko medicinska fakulteta v Celju realno zaživela, je odgovoril, da ne gre za fakulteto, ampak za mednarodni medicinski študij, ki že poteka na primer v Budimpešti, Zagrebu in Salzburgu. "Ko pogoji dozorijo in se v okolju prepozna potreba, lahko prve študente vpišemo v roku leta dni," pojasnjuje. 

Študij medicine | Avtor: Profimedia Profimedia

Po njegovih navedbah bi lahko vpisali 60 študentov, šolnina pa bo primerljiva z drugimi mednarodnimi centri: "V vsakem primeru pa veliko nižja kot stane študij na slovenskih univerzah." 

K sodelovanju so povabljene slovenske ustanove, sodelujejo pa tudi s predavatelji z Univerze v Grazu ter medicinske univerze na Dunaju, v Budimpešti in v Salzburgu ter profesorji, ki že predavajo na Alma Mater in prihajajo z Univerze Padova in Univerze La Sapienza v Rimu.

Ob splošnem pomanjkanju zdravnikov je država ukrepala tako, da so maja lani podpisali pismo o namere z Univerzo na Primorskem. Univerza na Primorskem bo vlogo za akreditacijo vložila do aprila 2025. Če bo program uspešno akreditiran, bo enovit magistrski študijski program Medicina zaživel v študijskem letu 2027/2028, kar pomeni, da bi lahko prve diplomante imeli leta 2033.

anja.scuka@styria-media.si