Spletne strani tujih ponudnikov spletnih iger na srečo bo po novem lahko “zatemnilo” le sodišče.
Ministrstvo za finance je včeraj že objavilo predlog sprememb zakona o igrah na srečo, s katerim se želi vlada otresti očitkov o cenzuri interneta. Spomnimo, zakon, po katerem je lahko zatemnitev ponudnikov interneta zahteval urad za nadzor nad prirejanjem iger na srečo (UNPIS), je začel veljati šele pred dobrim mesecem.
Hitrost. Nad cenzuro interneta se je pridušalo tudi ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, ki ga vodi Gregor Golobič. Kot so nam pojasnili na ministrstrvu za finance, pa Golobičevi uradniki v medresorskem usklajevanju na predlog sprememb niso imeli nobenih pripomb. Prvič so jih izrazili, ko je državni svet izglasoval veto in je morala vlada o tem podati mnenje.
UNPIS je izdal odločbe o omejitvi dostopa za tri tuje ponudnike Bet-at-home, Expekt.com in Bwin.com, vendar so strani večinoma še dostopne, saj se je večina ponudnikov interneta na odločbe pritožila.
Manjkajoči milijoni
Domači ponudniki iger na srečo državi plačujejo koncesijo, iz katere se financirajo humanitarne, invalidske pa tudi športne organizacije.
Letos bo 24 invalidskih in 63 humanitarnih organizacij prejelo 22,5 milijona evrov. Tujci pa koncesije ne želijo plačati. Mimogrede, spletne strani imajo vsi omenjeni tudi v slovenščini.
“Pred časom smo naredili analizo, ki je pokazala, da so invalidske in humanitarne organizacije zaradi teh ponudnikov oškodovane za okrog deset milijonov evrov na leto,” pojasnjuje Janez Jug, predsednik Fundacije za financiranje humanitarnih in invalidskih organizacij.
Blokado spletnih strani iger na srečo poznajo v Italiji in v Estoniji, v Belgiji bo začela veljati v začetku prihodnjega leta, v Franciji pa je pripravljen osnutek zakona, ki bo blokado omogočil.