Na okrožnem sodišču v Celju se je danes z zaslišanjem izvedenke za urbanizem Lidije Dragišić in branjem listin nadaljevalo sojenje Janezu Janši ter nekdanjima direktorjema Eurogradenj Klemnu Gantarju in Imosa Branku Kastelicu v odmevni zadevi Trenta. Dogajanje v sodni dvorani pa so spet zasenčili protesti v podporo prvaku SDS.
Prišli tudi zaradi izjav Urške Klakočar Zupančič
Če so ga 9. julija ob začetku sojenja pred hramom pravice v Prešernovi ulici z razpeto slovensko zastavo pričakali le trije pristaši, se je teh 26. novembra zbralo že približno 500. Policisti so takrat poročali tudi o incidentu na neprijavljenem shodu: "Ko se je na prizorišče pripeljalo vozilo ene od medijskih hiš (RTV Slovenija, op. a.), skupina zbranih pa je začela pljuvati in udarjati po vozilu. Eden od prisotnih je močneje brcnil v vozilo. Ko smo ga zaradi izvedbe postopka nameravali pospremiti do intervencijskega vozila, se je uprl, zato smo uporabili pooblastila." Množico je tedaj nagovoril tudi Janša in med drugim dejal: "Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo."
Janševi podporniki so prek družbenih omrežij še bolj množične proteste napovedali za danes s pričetkom ob 11.55. K temu naj bi jih med drugim spodbudila četrtkova seja parlamentarnega odbora za pravosodje, ki je sprejel sklep koalicije, s katerim so obsodili dogajanje v Celju. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je tudi izrazila upanje, da se državljani ne bodo več udeleževali "zavržnih shodov" pred sodišči, ki bi se lahko izrodili v nasilje.
Vsi v Celje v boj za pravico
Na omrežju X so se tako vrstili pozivi, kot je: "Vljudno vabljeni v četrtek, 12. decembra ob 11.55 pred okrožno sodišče v Celje na drugi spontani protestni shod proti krivosodstvu v imenu ljudstva in v podporo Janezu Janši ter vsem ostalim krivično sojenim ali obsojenim. Ker nam je mar za pravno državo!" Oglasil se je tudi Pavel Rupar: "Inštitut 1. oktober kot ljudska iniciativa in vsi somišljeniki v boju za pravico in poštenost v Sloveniji moramo biti enotni, se podpirati in sodelovati. Ne gre za eno osebo, gre za stanje v državi, ki ni dopustno! Vlada, sodstvo, finance ... Vsi v Celje v boj za pravico!"
Takšna in podobna "vabila" so obrodila sadove. Protestniki z različnih koncev Slovenije, številni oboroženi s transparenti in državnimi zastavami, so se pred sodno palačo začeli zbirati že pred enajsto, bilo jih je vsaj dva tisoč. "Prišel sem, ker mi ne bo nihče določal, kje se ob določenem času lahko gibljem. Nasprotujem temu procesu, ker bi v tem primeru morale biti obsojene vse Fužine. Tam se stanovanja prodajajo na način, kot se je parcela v Trenti, pa za to ni nihče odgovarjal. Ali bodo obsodilni postopek sprožili tudi proti prodajalcem v Ljubljani?" nam je povedal Ignac iz Litije.
Volitve bodo pokazale svoje
"Vsa leva stran je dobila zastonj stanovanja. To je protipravni postopek proti Janezu Janši," je dodal Anton s Škofljice, Anita iz Maribora pa: "Tukaj smo v podporo našemu predsedniku zaradi krivosodja. Ker se izmišljujejo obtožbe zoper Janeza Janšo, pa ne samo v tem primeru. Da vse to preneseš, moraš biti korenjak in imeti Slovenijo zares rad. Vsa čast tudi njegovi družini, ki ga podpira."
"Tukaj sem, ker sodijo človeku, ki je pošten. Naj sodijo tistim, ki niso. Sedemdeset let sem na svetu, pa se kaj takega še ni zgodilo. Več kot dvajset let sem že invalidsko upokojen, dobivam pa 540 evrov na mesec, da lahko v trgovini kupim jogurt samo, če je po znižani ceni. Janša ima zvezane roke, pa vsi valijo krivdo nanj. Poznam ga že dolgo, in ko jih je imel 18 ali 19, so ga že politično preganjali. Pa saj bodo volitve pokazale svoje," je dejal Jože iz Spodnjega Dupleka.
Začelo se je z Zdravljico
Opoldne se je zborovanje zares začelo s petjem Zdravljice in nastopi govornikov. "Veliki osamosvojitelj Ivan Oman je pred 30 leti dejal, da gremo na volitve zato, da zmagamo. In jaz pravim, na naslednje volitve gremo, da zmagamo. Na prvih smo se osamosvojili, na teh se bomo osvobodili," je povedal podpredsednik SDS Aleš Hojs, za katerim sta si aplavz množice prislužila tudi njegova strankarska kolega Franc Kangler in Žan Mahnič.
A seveda ne tako glasnega kot Janez Janša. "Današnje sojenje so prestavili v najmanjšo dvorano, da v njej ne bi bilo ljudstva. A ima okna obrnjena na cesto, zato so vas slišali, kot takrat na Roški. Da, spet prihaja slovenska pomlad," je začel govor, v katerem je poudaril, da "danes branimo ustavno pravico do mirnega zborovanja" ter se obregnil ob zdajšnjo vlado, ki da je vladavina lutk, in z njo povezano (krivo)sodstvo: "Ne vladajo tisti, ki se imajo za vlado, pač pa kriminalci, ki se jim odpiše 30-milijonski dolg, animir dame in udbomafijski botri. Ti so zaradi dobro razporejene skorumpirane skupine tožilcev in sodnikov, ki skrbijo za to, da se jim nič ne zgodi, nedotakljivi, medtem ko preganjajo tiste, ki bi jih lahko ogrozili... Sodnikov ni dovoljeno kritizirati, lahko pa kritizirate sodnika Radonjića, ki je sodil pošteno ... Ne protestiramo proti, ampak za neodvisnost sodstva, za pogum sodnic in sodnikov, za sodnike, ki so oblečeni v vest in pravičnost."
Za sproščeno Slovenijo
Ob koncu je nanizal kopico zahtev, med drugim za Slovenijo, kjer ne bo "korumpiranih sodnikov in tožilcev", kjer bo objavljeno premoženjsko stanje vseh funkcionarjev, tudi sodnikov, kjer bo vladala kultura življenja in ne "levičarska kultura smrti", kjer se bo tudi v zakonih spoštovalo, da je "oče moški, ki ima žensko", kjer bodo tisti, ki pridejo k nam, spoštovali naš način življenja, kjer bodo mirni protesti veljali za vse, ne le za ljubljanske kolesarje, kjer bo glavno mesto slovensko, "z županstvom vred", kjer bo pošteno delo pošteno plačano, pokojnine pa dostojne in bodo upokojenci dobili božičnico: "Hočemo sproščeno Slovenijo."
Sporna parcela v Trenti
Nekdanji premier je daljnega leta 1992 za tedanjih 350.000 tolarjev oziroma 1460 evrov v Trenti ob reki Soči kupil 15.600 kvadratnih metrov veliko zemljišče z ruševinami kmetije iz 19. stoletja. Ker leži v Triglavskem narodnem parku, je tam mogoča le nadomestna gradnja.
Leta 2005 je parcelo za kar 31,4 milijona tolarjev (131.000 evrov) prodal podjetju Eurogradnje, to pa dva meseca kasneje Imosu za 146.000 evrov. Ob tem je Janša istega leta od Imosa kupil trisobno stanovanje v Ljubljani za 236.100 evrov, pri čemer naj bi kako prav prišlo 100 tisočakov preplačila za zemljišče v Trenti. Mimogrede, ko je šel Imos v stečaj, je sodna cenilka njegovo vrednost ocenila na vsega dobrih 20.000 evrov, na dražbi pa so jo kljub temu prodali za 127.500 evrov. Tožilstvo se je ukvarjalo tudi s to prodajo, češ da je bila cena napihnjena, da bi dokazovala nesporno vrednost parcele.
Po vloženi policijski ovadbi leta 2013 se je naslednje leto začela sodna preiskava, ki se je vlekla dobrih sedem let. Specializirano državno tožilstvo je nazadnje sestavilo obtožnico, v kateri očita Janši, Gantarju in Kastelicu zlorabo položaja in pomoč pri prodaji parcele. Krivdo so vsi trije zavrnili, Janša je že takoj dejal, da gre za še en politični proces, ki bo stal državo desetkrat več, kot je bila vredna parcela.
JJ že počasi ugaša. Očitno je, da mu sedaj drugi pripravljajo govore, pa še te bolj počasi bere
Do kdaj bomo še gledali nastope primitivcev, ki si doolijo kar hočejo. Dovolj imamo teh janšistov, bleferjev in sprijencev. Vse, Janšo, Hojsa, satelita prepitega Ruparja, ki se spravlja in vabi uboge upokojence - ne bo ti uspelo bedak bedakov in… ...prikaži več in napihnjeno žabo Mahniča, ter vse zagrete, je potrebno ne samo strpat v zapor, odstraniti, naj prosjačijo zase. Kakšna borba za pošteno Slovenijo, kakšen plebiscit...MARŠ, banda pokvarjena, saj smo vas dobro spoznali!!!!!
Do kdaj še??? Veliki poštenjak????