Lani so kriminalisti prejeli večje število prijav oškodovanih slovenskih in hrvaških državljanov, ki so se leta 2009 vključili v denarno verigo. Preiskava se je zaključila septembra letos, ko so na okrožno državno tožilstvo v Kopru podali ovadbo zoper tri osebe. Gre za dva slovenska državljana, moškega in žensko iz Gorenjske, ter glavnega organizatorja denarne verige, državljana Srbije, ki ima prijavljeno stalno bivališče na Primorskem. Slednji se od konca leta 2009 skriva v tujini in ga še niso uspeli izslediti.
Osumljenci so na območju Slovenije in Hrvaške organizirali in izvajali piramidno denarno verigo. Interesenti so vplačevali različne denarne zneske organizatorjem in drugim udeležencem, ki so se pred njimi vključili v sistem oziroma verigo in pri tem pričakovali plačilo denarnih zneskov od udeležencev, ki naj bi se za njimi vključevali v to denarno verigo. Na Obali in po Sloveniji so organizirali srečanja, na katerih so raznim osebam lažno predstavili, da trgujejo z devizami na mednarodnem finančnem trgu (FOREX), ter jim obljubljali od 1,4 do 1,9 odstotka dnevne obresti na vložen denar. Obljubili so jim tudi, da bodo z včlanitvijo novega udeleženca prejeli izplačilo treh odstotkov od denarnega vložka novega udeleženca (prva globina). Ko bo oseba, ki so jo včlanili oni, včlanila še koga, bodo od slednjega dobili dva odstotka, in tako naprej. Prav tako naj bi udeležencu mesečno izplačevali 0,5 odstotka od fiktivnega donosa iz mesečnih obresti včlanjenih članov sistema do pete globine.
Na spletni strani so oškodovancem omogočili vpogled v stanje njegovega vloženega denarja in pogoje poslovanja. Rečeno jim je bilo, da bo ustanovljena banka v Švici, na kateri bodo vlagatelji odprli svoje račune in prek njih vlagali in prejemali denar. Na podlagi navedenega so oškodovanci na teh srečanjih različnim posrednikom, v veliki večini brez kakršnihkoli potrdil oziroma sklenjenih pogodb, izročali denar ter po prvem prejemu mesečnih obresti tudi povečali svoje vložke vse do oktobra 2009, ko so se izplačila iz sistema prekinila.
Preiskava je pokazala, da je bila 62 oškodovancem povzročena premoženjska škoda v skupni višini najmanj 350.792,64 evrov, kar pa je le ugotovljeni del povzročene premoženjske škode v tej denarni verigi. V verigi je namreč sodelovalo več tisoč udeležencev iz Slovenije in Hrvaške, ki pa niso podali prijav oziroma se ne čutijo oškodovane.