Trije obsojenci, nezadovoljni z izrečenimi kaznimi, so se pritožili na višje sodišče in spet ostali z dolgim nosom.
Marjan Elemir Rozman je že vajen zaporov: decembra 1998 je vlomil v domačo hišo v Gibini v Prlekiji, 62-letno mater, ki ga je pri tem zalotila, z baterijsko svetilko udaril po glavi, in jo, ležečo na tleh, ustrelil z lovsko puško. Truplo je z bagrom, s katerim so ravno urejali okolico, zakopal na dvorišču, radovedne sorodnike pa pomiril, da je trenutno v tujini. Za rešetkami je bil 14 let.
Splezal je skozi okno
Prvega septembra 2021 je v ljubljanski Zalog, kjer sta živela Rozman in Andreja L., prišel njen nekdanji partner in oče njune mladoletne hčerke Sandi Š. Butal naj bi po vratih, kričal, koga ima pri sebi, in skušal nasilno vstopiti. Andreja ni hotela, da bi pri njej videl Rozmana, zato mu je rekla, naj se skrije v omaro. Sandij se je nazadnje le prebil v stanovanje, splezal je skozi spalnično okno. Kot je zatrjeval Rozman, naj bi se drl na Andrejo, kje da ima "jebača", jo udaril z bokserjem in se nato lotil še njega ter ga poškodoval. Takrat naj bi, tako obtožnica, zagrabil nož in Sandija ranil po trebuhu, ko mu ga je Andreja iztrgala iz rok, pa vzel drugega in ga še porezal po vratu.
Grozil, da ji bo odrezal glavo
Nož je spet vihtel 12. januarja 2022, ko naj bi ga Andreja, sicer odvisnica od drog, razjezila, ker ni pristala na seks z njim. Zabodel naj bi jo v vrat ter zagrozil, da ji bo odrezal glavo in jo odnesel na stopnišče. Potem ko sta popila nekaj žganja, ona zato, da bi se pomirila, in je on odšel v drugo sobo, je v copatih zbežala k sosedi. Rozman naj bi bil tudi že poprej nasilen do nje, jo tepel in brcal, a se je vračala k njemu, ker ji je dajal drogo.
Tožilka Maša Podlipnik je 65-letnemu Rozmanu očitala celo dva poskusa uboja in predlagala enotno kazen 16 let in pet mesecev zapora, vendar je senat, ki ga je vodila sodnica Maja Povhe, poskus uboja Andreje L. prekvalificiral v povzročitev lahke telesne poškodbe, zato je bila kazen nižja – 11 let in 11 mesecev rešetk.
Na sodbo sta se pritožila tako Rozmanova zagovornica, odvetnica Monika Poje, ki se je zavzemala za oprostitev, ker da se je njen klient pred Sandijem Š. le branil, Andreja L. pa je na sodišču spreminjala svoje izjave, kot tožilka Podlipnikova, ki je nasprotovala prekvalifikaciji drugega poskusa uboja v povzročitev lahke telesne poškodbe. Višje sodišče v Ljubljani je pred kratkim obe pritožbi zavrnilo, tako da ostaja pri prvotni sodbi, skoraj 12 letih zapora.
Sprla naj bi se zaradi puške
Pravnomočna je postala tudi sodba 35-letnemu državljanu Bosne in Hercegovine Sedinu Šišiću, ki je za umor 64-letnega Dragana Graovca iz Zgornjega Dupleka dobil 27 let zapora.
Graovcu, ki je bil ljubitelj orožja, naj bi ukradel puško in jo prodal na odpadu. Zaradi tega sta bila v sporu, ki je eskaliral na petkovo jutro. Tožilec Darko Simonič je vztrajal, da je Šišić obiskal Graovca z obljubo, da se bosta dogovorila glede orožja, v resnici pa naj bi načrtoval umor, da bi se izognil zapahom zaradi tatvine. Zavoljo nasilništva in premoženjskih deliktov je bil v zaporu tudi že v preteklosti.
Prestregli so ga na poti v Belgijo
Obrtnika naj bi s pestjo dvakrat udaril v obraz, nato še z neznanim kovinskim predmetom najmanj dvakrat po glavi, usoden pa je bil udarec z velikim polenom.
Po grozljivem dejanju je Šišić pobegnil v domovino, ki svojih državljanov ne izroča. Toda že čez teden dni, 15. septembra, se je čez Slovenijo napotil v Belgijo, kjer si je menda našel zaposlitev. Na meji so ga prijeli policisti, in to v vetrovki, na kateri je bila še Graovčeva kri.
Tožilstvo je na pritožbeni seji mariborskega višjega sodišča vztrajalo pri prvotno predlaganih 28 letih zapora, njegov zagovornik, odvetnik Andrej Kac, pa je predlagal razveljavitev sodbe in oprostitev oziroma v najslabšem primeru ponovno sojenje, ker da ni šlo za zahrbten umor iz koristoljubja, poleg tega tatvina puške ni bila dovolj dokazana, in še njegov klient menda ni bil pri sebi zaradi zaužitih drog. Obe pritožbi sta bili zavrnjeni.
Zbežal na Kanarske otoke
Nekdanji kamniški podjetnik Sašo Škvorc, osumljen po dveh kaznivih dejanj davčne zatajitve in pranja denarja, se je pred slovenskimi pravosodnimi organi skrival na sončnem kanarskem otoku Tenerife. Tam se je menda vselil v zapuščeno poslopje v mestu Arona, kar lastnikov ni ravno razveselilo. Med zadnjim sporom z njimi naj bi Škvorc pograbil sekiro in to je pripeljalo do njegove aretacije. Le dan kasneje so španski policisti prijeli še njegovo znanko Ireno Vrtačnik.
Vrtačnikova in Škvorc sta se dobro poznala, saj je je od nje kupil podjetje Iluvizija in ga preimenoval v Zavod Arena B52. Kot direktor je upravljal s financami, a je sodniku Martinu Jančarju zatrjeval, da je vse niti še naprej vlekla Vrtačnikova. Ta je bila sicer sprva obtožena skupaj s Škvorcem in Režkom, vendar je tožilstvo nazadnje obtožnico zoper njo umaknilo. Na Kanarskih otokih so jo aretirali zaradi druge zadeve: naše oblasti so jo iskali zaradi izvršitve 18-mesečne zaporne kazni, ki jo je dobila zaradi goljufije – svojo žrtev je opetnajstila za skoraj 150.000 evrov.
Režek je bil že pred časom zavoljo pranja denarja obsojen na slabi dve leti zapora, Škvorc pa oktobra 2023 na enotno kazen štiri leta in stransko denarno v višini 3000 evrov. Vrniti mora tudi 314.097 evrov protipravne premoženjske koristi.
Naiven in zaveden
Njegov zagovornik, odvetnik Peter Kobentar, je trdil, da je ravnal po navodilih Vrtačnikove in bil ob tem naiven in zaveden: "Zato nam ni jasno, zakaj ni bila obtožena. To je, milo rečeno, nenavadno." Toda Škvorčeva pritožba na ljubljansko višje sodišče je po poročanju Slovenskih novic obrodila bolj piškav sad: štiriletna zaporna kazen je postala pravnomočna, dosegel je le oprostitev plačila stroškov postopka, saj je brez premoženja in mu je bila odobrena brezplačna pravna pomoč.
V globalu, sad te ima, sad te nema, intelekt Milkota Kučkota. Pol ni čudn, da se narod deli na izdajalce domovine in domobrance