Slovenija
121 ogledov

Davčna zaradi pregledov zapira lokale

Žurnal24 main
Davčna uprava je prvič začela opravljati terenske preglede opravljanja dejavnosti. Nekaterim lokalom so tako za tri dni prepovedali opravljati dejavnost.

Kot so nam pojasnili na Davčni upravi, konkretnih primerov ne morejo komentirati, so pa napovedali, da se bodo pregledi nadaljevali še naslednjih nekaj dni. "Akcija pečatenja je potekala v veliki tajnosti. Lokale so določili območni davčni uradi. Niti v generalnem davčnem uradu nimamo podatka o skupnem številu lokalov, ki so jih zaprli danes," je pojasnil Stojan Glavač z generalne davčne uprave.

Pregledujejo hujše kršitve 

Za takšen ukrep so se odločili, ker sta zaseg in prepoved potrebna za izvedbo davčnega nadzora in zavarovanje dokazov. "Pri davčnem zavezancu namreč obstojijo razlogi za utemeljen sum hujših kršitev davčnih predpisov in drugih predpisov," so pojasnili. S tem bi radi predvsem povečali učinkovitost nadzora in zavarovanje dokazov, ki so podlaga za določitev davčne obveznosti zavezanca. Prepričani so, da bodo tako tudi hitreje izterjali morebitni davčni dolg.

Izvedenih več aktivnosti

"V osnovi gre za istovrstne preglede, kot so davčni inšpekcijski nadzori blagajniškega poslovanja, poslovnih knjig in evidenc. Razlika je v tem, da bo v postopku nadzora na kraju samem izvedenih več aktivnosti. Med drugim tudi preveritev zaposlenih pri davčnem zavezancu, izveden pa bo poseben ukrep prepovedi opravljanja dejavnosti do tri dni," je še pojasnil Glavač.

Pod drobnogledom najhujše kršitve

Takšen ukrep bo davčna uprava v glavnem uporabljala pri najhujših kršitvah, pri sumu na najhujše kršitve in glede na višino pričakovanih davčnih utaj. Med najhujše kršitve uvrščajo nepredlaganje davčnih obračunov in posledično neplačevanje obveznosti, neodzivanje na pozive davčne uprave, neizdaja računov, izdajanje večkratnih kopij istega originalnega računa,izdajanje dokumenta z drugim nazivom (npr. "Stanje odprte mize", "medračun"), izdaja računov, ki ne vsebujejo podatkov o izdajatelju računa (davčna številka, naziv podjetja itd.), brisanje ali popravljanje postavk na računih in podobno.

Na terenu celotna ekipa

Kot je še pojasnil Glavač, bosta nadzor pri zavezancu opravila vsaj dva davčna inšpektorja hkrati, po potrebi strokovnjak za informatiko in če gre za davčnega dolžnika, tudi davčni izterjevalec. Pri postopkih bodo prisotni tudi predstavniki mobilnih enot carinske uprave.

Komentarjev 28
  • feferon 13:37 09.oktober 2013.

    Kdaj se bo zaprl parlament?Sami lopovi, ki delajo zase ne za narod...

  • privat 09:24 09.oktober 2013.

    najbolje bi bilo vsi mali ljudje vse zapreti in se prijaviti na socialo...Država brez lokalov ,barov,frizerskih salonov...malih trgovinic....pa naj vidijo SS-ovci svoj pravi rezultat svojega dela...

  • privat 09:21 09.oktober 2013.

    DURSI - je danes podalšana roka SS-OVCEV ,KI SO TO DRŽAVO POKRADLI in kradejo še naprej. Naj mi eden razloži kako lahko zahtevajo in stem blokirajo račun ženski ,ki ji že tako kradejo ,saj dobiva penzijo ali socialno pod mejo ...prikaži večo za preživetje. SS-ovski direktorji takih organizacij pa naprej lepo bogovsko živijo in še vedno kradejo!! Vlada je nesposobna in nečloveška!!!