Davčni inšpektorji bodo do konca septembra na izbranih lokacijah zbirali podatke o prodajalcih z ogledi in opazovanjem, opravljali se bodo prikriti nakupi blaga, nadzorovalo izdajanje računov, blagajniško poslovanje in izvajalo dosledno kaznovanje v primeru zaznanih kršitev, napovedujejo na Davčni upravi RS (Durs)
Glavno tveganje je gotovina
Prodaja na sejmih in stojnicah se je v preteklih letih izkazala za precej tvegano, saj prodaja poteka predvsem gotovinsko, pravijo na Dursu. Prodajalci tako ne izdajajo računov, izdani računi ne vsebuje vseh predpisanih podatkov ali se celo opravlja brez ustreznih dovoljenj, prodajalci na stojnicah so plačevali organizatorjem za storitve najema v gotovini in brez račun. S prikritimi nakupi so davčni inšpektorji ugotavljali, da izdanih računov prodajalci pogosto ne evidentirajo v poslovnih knjigah.
Predpisi so enaki tudi na stojnicah
Nekateri prodajalci na sejmih izdajajo paragonske bloke, mnogi pa za poslovanje že uporabljajo registrske blagajne. Za te veljajo enaki predpisi, kot za vse druge: programi in naprave ne smejo omogočati naknadnega spreminjanja podatkov o izdanih računih brez hrambe izvirnih podatkov in vseh poznejših sprememb, sicer jih grozi od 20 do 250 tisoč evrov globe.
"Ponovno želimo opozoriti, da mora kupec za vsako plačano storitev ali blago vedno prejeti račun. Vse državljane zato pozivamo, da račun vedno zahtevajo in ga tudi vzamejo. Tako lahko pripomorejo k zmanjševanju nelojalne konkurence, k bolj korektnemu izpolnjevanju davčnih obveznosti in obvladovanju sive ekonomije,“ pravijo na Dursu.
Tako ja ljudem ki imajo stojnice utrujat za par evrov.. le tako bomo resili naso drzavo