Slovenija
48 ogledov

"Druga društva dobila več"

Milenko Vakanjac Anže Petkovšek
Srbi. Z domnevno diskriminiranima društvoma je ministrstvo samo lani imelo šest sporov na sodišču.

"V vseh petih doslej izvedenih javnih razpisih prijavljeni projekti Zveze srbske diaspore Slovenije in združenja srbskih književnikov niso dosegali minimalnega kakovostnega kriterija, zato tudi niso bili predlagani za sofinanciranje," so nam sporočili z ministrstva za kulturo. Predsednik zveze Saša Gajić je dejal, da so se na razpise za dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podporo njihovi socialni vključenosti v okviru Evropskega socialnega sklada vedno prijavili, a nikoli niso bili uspešni, kar kaže na diskriminacijo. Kot smo že poročali, prav zato danes pripravljajo protestni shod v Ljubljani.

Enkrat sodišče ugodilo

Na ministrstvu so potrdili, da sta zveza in združenje vložila tri tožbe, v vseh pa so se med drugim sklicevali na diskriminatorno obravnavo. Dve tožbi je sodišče zavrnilo in očitke označilo za neutemeljene ali pavšalne, eni pa ugodilo, saj se je kršil postopek: odločitev je v pritožbenem postopku sprejela ista oseba kot v postopku na prvi stopnji. Sodišče je zato zadevo vrnilo v odločanje na ministrstvo, ki pa je pritožbo vnovič zavrnilo. Ob tem je Gajić dejal, da to jasno kaže, da "ministrstvo ne spoštuje niti odločitve sodišča".

Samo lani šest tožb

Poleg treh tožb proti ministrstvu za kulturo je potekala vrsta postopkov v zvezi z izpeljanimi razpisi v okviru Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnost (JSKD). "Praviloma so se vsi končali s pravnomočno zavrnitvijo tožb na upravnem sodišču, razen v enem primeru, ko je šlo za računsko napako pri seštevanju točk v dokumentu," so povedali. Ministrstvo za kulturo trenutno vodi 12 drugostopenjskih postopkov v zvezi z omenjenima prijaviteljema, v preteklem letu pa je bilo zaključenih šest tožb na upravnem sodišču, vse z zavrnitvijo prijaviteljevih zahtev, so dodali na ministrstvu, ki ga vodi Uroš Grilc.

Na razpisu za izbor kulturnih projektov, ki ga izvaja JSKD, sta bili obe društvi sicer uspešni. V letih od 2010 do 2013 je zveza prejela skupno 5.450 evrov, združenje pa skupno 6.700 evrov. Gajić s tem ni zadovoljen, saj pravi, da nekatera druga društva dobivajo nesorazmerno večje zneske – tudi po več deset tisočakov vsako leto, kar se mu zdi diskriminatorno.

Protestni shod

Zveza. Z današnjim protestom, ki naj bi se ga udeležilo nekaj sto ljudi, želijo opozoriti, da okoli 40 tisoč pripadnikov srbske etnične skupnosti v Sloveniji nima statusa manjšine in tako nima možnosti učenja jezika v šoli ali pa svojega programa.

Komentarjev 6
  • privat 20:55 14.september 2013.

    bravo...zgodovina se ponavlja..nekoč mi je trozani dejal srbija od đevđelije do triglava...pa izgleda da niso na te obljube pozabili...prvo manjšina..pa...srebrnica!

  • mirko 14:12 31.avgust 2013.

    Ko bo Janković predsednik vlade vam sploh ne bo treba kandidirat za razpisana sredstva, saj bo samo po sebi umevno, da boste prvi na spisku z največjim zneskom sofinanciranja s strani države. Pa to še ne bo vse, dobili boste ...prikaži več pravico da bo srbščina v sloveniji drugi uradni jezik, dvojezične napisne table po Ljubljani in na koncu tudi svojo avtonomno pokrajino v sloveniji "SKS" (srbska krajina u sloveniji.

  • Šemefuky 13:51 31.avgust 2013.

    Ne serite in ne prebujajte slovenskega odpora proti okupatorjem na političnem in gospodarskem področju. Prej, kot bomo lačni prej boste najebali.