To je za 0,1 odstotne točke manj od prve ocene. Celotna EU je zabeležila 1,9-odstoten dvig cen. V Sloveniji je bila letna inflacija marca 1,8-odstotna.
Podatki Eurostata potrjujejo nepričakovano ostro zvišanje inflacije v državah z evrom, ki so februarja beležile 0,9-odstotno, januarja pa enoodstotno inflacijo. Analitiki so sicer pričakovali bolj zmerno rast inflacije na ravni 1,2 odstotka.
Stopnja inflacije se je tudi precej približala srednjeročnemu cilju Evropske centralne banke, ki si želi inflacije blizu, vendar nekoliko pod dvema odstotkoma.
Celotna EU je marca na letni ravni zabeležila 1,9-odstotno inflacijo, kar je bilo za 0,4 odstotne točke več kot februarja in za 0,2 odstotne točke več kot januarja. Mesečna stopnja inflacije v območju evra je bila marca 0,9 odstotka, v sedemindvajseterici pa 0,7 odstotka.
K letni inflaciji so v območju evra največ prispevale cene transporta, ki so se zvišale za 6,1 odstotka, alkohola in tobačnih izdelkov (štirje odstotki), mešanega blaga in storitev ter izobraževanja (vsi 1,8 odstotka). Cene so se znižale v skupinah hrana (0,6 odstotka), komunikacije (0,3 odstotka) ter oblačila (0,1 odstotka).
V mesečni primerjavi so se najbolj zvišale cene v skupinah oblačila (7,6 odstotka), transport (1,5 odstotka), stanovanje in gospodinjska oprema (0,5 odstotka), medtem ko so cene v skupinah zdravstvo in izobraževanje ostale enake, le rahlo pa so se zvišale v skupinah alkohol in tobak, rekreacija in kultura ter hoteli in restavracije (0,1 odstotka).