Stanje v slovenskem gostinstvu je kljub podpisu nove kolektivne pogodbe še daleč od rožnatega, opozarja Breda Črnčec, generalna sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije.
Med ključnimi izzivi izpostavlja problematiko s kadri, ki ostaja tudi v letu 2025. "V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma pozivamo odgovorne, od resornih in odgovornih ministrstev in vseh ostalih institucij, ki se ukvarjajo s to izredno pomembno gospodarsko panogo, naj prisluhnejo, na kaj opozarjajo delavci," poudari sogovornica. Po njenih besedah so nujne korenite spremembe na področju delovnega časa in organizacije dela, saj mladi, ki zdaj prihajajo na trg dela, želijo čas tudi zase in ne želijo biti "petke in svetke, praznike in vikende, zgolj na razpolago delodajalcu".
"Želim verjeti, da se še vsi spomnimo treh osmic (osem ur dela, osem ur počitka in osem ur za rekreacijo in prosti čas). Že konec 19. stoletja so jih zahtevali delavci v Chicagu, a se zdi, da so bile te žrtve zaman, saj smo danes zelo daleč od treh osmic. Še posebej v dejavnosti gostinstva," pravi Breda Črnčec.
Razočarani zaradi nizkih nagrad
Po njenih informacijah so delodajalci skoparili tudi z nagradami zaposlenim ob koncu leta. "Glede na to, da gre pri božičnici ali nagradi iz naslova poslovne uspešnosti za neobdavčen denar, bi glede na dobre rezultate poslovanja in dobičke pričakovali, da bodo delodajalci bolj radodarni, saj tudi s tem izkažejo, da cenijo in spoštujejo svoje zaposlene, še posebej, če vemo, da delavci še vedno iz te panoge odhajajo in se prezaposlujejo v drugih storitvenih dejavnostih."
Božičnico oziroma nagrado iz naslova poslovne uspešnost pa so prejeli še v naslednjih družbah (gre za bruto znesek):
- V Savi Turizem 1.200 evrov.
- V HIT ALPINEA 950 evrov.
- V Termah Olimia 1.300 evrov.
- V Termah Čatež 700 evrov.
- V Istrabenz Turizmu 500 evrov.
- V Soviti 1.100 evrov.
- V Marcheju 300 evrov.
- V Termah Lendava 200 evrov.
- V Segrap Ljutomer 250 evrov.
V Termah Banovci so zaposleni prejeli več kot 500 evrov bruto (točnega podatka nimamo), v Adria Ankaran pa so prejeli 1.000 evrov neto.
Kaj se spreminja z novo kolektivno pogodbo?
Po dveh letih pogajanj je sicer s prvim dnem letošnjega leta za zaposlene v dejavnosti gostinstva in turizma začela veljati nova kolektivna pogodba.
"Pravice delavcev, ki izhajajo iz kolektivne pogodbe, niso samoumevne in ne podarjene. Že za ohranitev določenih pravic v kolektivni pogodbi je bilo potrebno vložiti ogromno napora in pokončne drže, kaj šele za izboritev večjega obsega pravic, kot izhaja iz Zakona o delovnih razmerjih," so ob podpisu poudarili v sindikatu.
Z novo kolektivno pogodbo bodo najnižje osnovne plače v panogi višje za približno 15 % (podrobnejši zneski v tabeli spodaj).
Poleg tega se z novo kolektivno pogodbo zvišuje strošek povračila prehrane s 5,89 evra na 6,50 evra, višje bo tudi povračilo stroška kilometrine za prevoz na delo in z dela na 0,20 evra za kilometer, zvišuje se višina solidarnostnih pomoči s sedanjih 300 evrov na 500 evrov tako v primeru elementarne nesreče kot bolniške odsotnosti, v dogovor pa je vključen tudi sorazmerni del solidarnostne pomoči v primeru delne odsotnosti.
Tudi odpravnina bo ob upokojitvi višja. Od 5 do vključno 20 let delovne dobe bo ta namesto ene znašala dve plači, nad 20 let delovne dobe pa ostajajo tri plače. Mentorji ter dijaki in študenti na praksi bodo prejeli izplačilo, najnižji regres za letni dopust v letu 2025 pa bo znašal 1600 evrov.
Ohranja se izplačilo jubilejnih nagrad za 10, 20, 30 in 40 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu ter dodatek za delovno dobo v višini 0,5 % na leto delovne dobe.