Stranko Gibanje Svoboda je na državnozborskih volitvah podprlo 34,53 odstotka volivcev, kar je stranki prineslo 41 poslanskih sedežev v parlamentu, SD je dobila 7 poslanskih sedežev, Levica 5. Če bo jim uspelo sestaviti koalicijo, bi ta imela 53 glasov.
Robert Golob se je v preteklem tednu s predsednikoma strank Tanjo Fajon in Luko Mescem že neformalno pogovarjal, oba sta izrazila pripravljenost za oblikovanje koalicije.
SD štirje resorji, Levici tri
Trije predstavniki Gibanja Svoboda, Socialnih demokratov in Levice ter vodje teh strank se bodo sestali že dopoldne, pogajanja pa se bodo nadaljevala tudi popoldne, na mizi pa bodo imeli predlog koalicijskega sporazuma, ki so ga pripravili v Gibanju Svoboda. Za Gibanje Svoboda sta na pogajanja prišla poleg Goloba priščla še Bojan Kumer, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in Sanja Ajanović Hovnik, nekdanja vidna članica SAB, ki naj bi tudi pripravila koalicijsko pogodbo.
V delegacijo SD so predsednica stranke Tanja Fajon, predsednik strokovnega sveta SD-ja Milan M. Cvikl in glavni tajnik stranke Dejan Levanič.
Že danes naj bi bili znani prvi obrisi koalicije. Po neuradnih informacijah naj bi SD pripadli štirje resorji, Levici tri.
Na mizi naj bi bil tudi način združitve infrastrukturnega in okoljskega ministrstva in razdružitev šolskega ministrstva na na ministrstvo za osnovne in srednje šole ter na visoko šolstvo, znanost in digitalizacijo. Mogoče so tudi spremembe glede ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
V javnosti zakrožila imena ministrov
Pred začetkom pogajanj so v javnosti že zakrožila imena morebitnih ministrov. Golob je že napovedal, da bosta v rokah njegove stranke zagotovo ministrstvi za finance in za zdravstvo. Slednjega naj bi vodil Danijel Bešič Loredan, vendar so v Levici jasno izrazili nasprotovanje njegovi viziji vodenja zdravstvenega resorja."Golob je zagotovil, da programa za zdravstvo ne bo pisal Bešič Loredan sam, temveč da so osnove pripravili v Gibanju Svoboda ter da jih bomo na koalicijskih pogajanjih uskladili," je na Pop TV včeraj poudaril Mesec.
SD že s konkretnimi imeni
Kot je znano, se za mesto zunanje ministrice poteguje Tanja Fajon. Polega Fajonove je v SD kandidatka za pravosodno ministrico Dominika Švarc Pipan, v igri sta tudi Milan M. Cvikl in Andreja Katič.
Levici se poleg Luke Mesca omenjata še Asta Vrečko in Matej T. Vatovec in sicer za resorje šolstvo, kulturo ter delo in socialo. Gibanju Svoboda naj bi pripadlo notranje ministrstvo, ki bi ga lahko vodila nekdanja generalna direktorica policije Tatjana Bobnar. Igor Papič, nekdanji rektor Univerze v Ljubljani, ki je prav tako kandidiral na listi Gibanja Slovenija, naj bi prevzel resor
visokega šolstva.
Krožijo tudi informacije, po katerih naj bi se LMŠ in SAB združila z Gibanjem Svoboda. Skupaj naj bi nastopili na lokalnih volitvah.
Kaj bosta dobili SAB in LMŠ?
Robert Golob je napovedal tudi, da bo v vlado vlado vključil tudi nekatere dosedanje poslance LMŠ in SAB, ki se sicer nista uvrstili v parlament. Po nekaterih informacijah naj bi Marjan Šarec in Alenka Bratušek dobila ministrska položaja, ki naj bi bila iz kvote Gibanja Svoboda.
Večer poroča, da Bratuškova in Šarec ne bosta dobila ministrskega položaja, pač pa naj bi Bratuškova postala direktorica direktorata za proračun na ministrstvu za finance. Nekateri dosedanji poslanci LMŠ Tina Heferle, Nik Prebil in Brane Golubović, naj bi bili v igri za položaje državnih sekretarjev oziroma direktorjev direktoratov na posameznih ministrstvih.
Na demokratičnih, priznanih in veljavnih volitvah komaj pred 10 dnevi, sta bili ti stranki izločeni iz parlamenta. Če bi jih sedaj povlekli nazaj, stranke ali samo posameznike teh strank, je to direktno nasprotovanje in nepriznavanje demokratično izražene večinske volje volivcev.… ...prikaži več. To bi bila nedemokratična vlada ali celo parlament.
Svobo.da = SMC = NATEG
@RTV_Slovenija "Jebeno malo jih je, nas pa jebeno veliko in vemo kdo so."