Slovenija
3925 ogledov

To se v Golobovem mandatu še ni zgodilo

Flickr/Vlada RS
Koalicijske stranke so doslej dosledno glasovale proti interpelacijam in s tem izražale podporo ministrom Golobove vlade. Bosta SD in Levica tokrat vzdržani?

Med današnjo interpelacijo ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, ki mu opozicijski NSi in SDS očitata kršitve v postopku imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jusića in nepravilnosti pri delovanju na centru za varovanje in zaščito, bodo oči uprte v koalicijski SD in Levico.  

Koalicijski SD in Levica sta pred interpelacijo zahtevali ponovitev razpisa oziroma odstop generalnega direktorja policije Senada Jusića. Dan po pogovorih Poklukarja v obeh poslanskih skupinah je Jusić to tudi storil, čeprav je še dan prej zatrjeval, da o odstopu ne razmišlja. A sam odstop Jusića SD in Levice ni zadovoljil. 

"Minister bo moral odgovoriti tudi na marsikatero vprašanje SD!"

Obe koalicijski stranki sta se po odstopu Jusića osredotočili na dogajanje na centru za varovanje in zaščito, kjer je nedavno prišlo do novega zapleta. Policija je namreč nenadoma prekinila in nato spet vzpostavila varovanje sodnice in tožilcev, ki se ukvarjajo z zadevo Kavaški klan. "Problemi, ki se nanašajo na center za varovanje in zaščito, ostajajo nerešeni, o tem se bomo pogovorili in v torek bo moral minister odgovoriti na marsikatero vprašanje ne samo opozicije, ampak tudi Socialnih demokratov," je prejšnji teden dejal vodja poslancev SD Jani Prednik. 

Predlagatelji interpelacije NSi in SDS izpostavljajo tudi kadrovsko problematiko v policiji. Policijske vrste je v zadnjem letu in pol zapustilo 800 policistov, kar je skoraj desetina vseh zaposlenih. Ministru očitajo tudi uporabo pomožne policije v nasprotju z njenim namenom, slabo delovanje Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), sum oškodovanja javnih financ in negospodarno upravljanje z javnimi sredstvi pri postavitvi petih stražarskih hišk, pa tudi sum oškodovanja javnih financ pri izvajanju projekta helikopterske nujne medicinske pomoči, nabavi namenskih helikopterjev in organiziranju letalskih baz.

A kako bodo glasovali na interpelaciji niti v SD niti v Levici, niso vedeli oziroma niso želeli povedati niti dan pred interpelacijo. Sodeč po pojasnilu SD, se o tem niti še niso dokončno pogovorili. "V Poslanski skupini SD smo večkrat poudarili, da bomo o interpelaciji ponovno opravili temeljito razpravo in nato tudi sporočili našo odločitev," so včeraj sporočili iz SD. Iz Levice pa: "Kako bomo ravnali, bo razvidno jutri na seji."

Interpelacija ministra Poklukarja se začne ob 13. uri, tako poslanci Leice kot SD pa se bodo v svojih poslanskih skupinah sestali dopoldne, ko naj bi se tudi dokončno odločili, kako bodo glasovali. 

To se v Golobovem mandatu še ni zgodilo

Tako v SD kot Levici so pred interpelacijo omenjali možnost, da interpeliranemu ministru ne bodo dali glasov podpore pač pa se bodo pri glasovanju vzdržali, kar se sicer v mandatu vlade Roberta Goloba še ni zgodilo. Tudi, če se SD in Levica v nekaterih delih strinjata z očitki iz interpelacije pa glede na koalicijsko pogodbo, ki predvideva, da koalicijske stranke ne rušijo svojih ministrov, ne moreta glasovati za interpelacijo. 

Poklukar bo danes vse očitke zavrnil kot neutemeljene. Po njegovi oceni predlagatelji očitke navajajo posplošeno in brez dejanskih dokazov, vsebino, ki jo navajajo kot dejstva, pa predstavljajo nesistematično in ponekod celo nerazumljivo. Notranji minister bo najverjetneje tudi ostal na položaju, vprašanje pa je, s koliko glasovi podpore. 

"Vse to so predvolilne poteze!"

Zaradi nepodpore dveh manjših koalicijskih strank sicer minister Boštjan Poklukar ne bo odstavljen, saj je za uspešno interpelacijo je potrebnih 46 glasov. A če se bosta SD in Levica na glasovanju vzdržali, bosta posta posredno sporočili, da sta z delom ministra Poklukarja izrazito nezadovoljni in na neki način tudi podpirata interpelacijo.

Politični komentatorji tako ocenjujejo, da se dobro leto dni pred volitvami SD in Levica začenjata oddaljevati od največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda. "Dobro leto pred volitvami nobene poteze ne moremo več gledati brez upoštevanja tega konteksta. Vlada Roberta Goloba iz vrste razlogov v zgodovino ne bo šla kot uspešna, zato lahko pričakujemo, da se bosta koalicijski partnerici v prihodnjih mesecih od nje skušali počasi distancirati. Priča smo torej iskanju čim boljše štartne pozicije, kajti stranke so partnerice, hkrati pa tudi tekmice in nasprotnice na vsakokratnih volitvah," pravi Antiša Korljan, ustanovni član političnega podkasta LD;GD.

sergeja.hadner@styria-media.si

 

 

 


 

Komentarjev 13
  • bleki 08:39 21.januar 2025.

    Pokljukec je kot papiga, vedno ponavlja iste besede. Klobasa o neki varnosti iz pisarne, ki si jo niti približno ne zasluži.

  • jezero 08:32 21.januar 2025.

    +Je mar Janša desničar?

  • Toma 08:22 21.januar 2025.

    Pada vlada! Vsem se že meša od silnega levosučnega plesa!