V zdravstvu in šolstvu, kjer je zaposlenih nekaj manj kot 100 tisoč ljudi, bodo januarske plače dobili danes, ostali večinoma 14. februarja. Najnižja osnovna plača v javnem sektorju v letošnjem letu znaša 1291,52 evra bruto.
V prenovljenem plačnem sistemu namreč velja, da nihče ne sme imeti osnovne plače, nižje od minimalne. Ker se je ta v letošnjem letu dvignila na 1277,72 evra bruto, se je plača javnih uslužbencev, ki so na novi plačni lestvici najnižje, določila v vrednosti prvega plačnega razreda, ki je nad minimalno plačo.
Dvigi niso enaki za vse
Reforma s plačnimi dvigi bo državni proračun v naslednjih štirih letih obremenila za dodatnih 1,4 milijarde evrov. Predvidena zvišanja plač so različna, vseh približno 190.000 zaposlenih v javnem sektorju naj bi pravico do višje plače v celoti pridobilo najpozneje do leta 2028.
Javni uslužbenci, pri kateri povišanje ne presega sto evrov bruto, so s 1. januarjem pridobili višjo plačo v celoti. Ostalim se s tokratnim izplačilom plače povišujejo za najmanj sto evrov bruto oz. 12 odstotkov predvidenega povišanja. Zaposleni s predvidenim povišanjem za več kot 420 evrov bruto bodo višje plače v celoti dosegli v skupno šestih obrokih do leta 2028, ostali prej.
Na ministrstvu za javno upravo izpostavljajo, da gre za največjo spremembo plačnega sistema v zadnjih 15 letih. Obsežne spremembe pa so plod intenzivnih pogajanj in skupnega dogovora med vlado in sindikati. Ob izplačilu prvih plač po uveljavitvi plačne reforme na ministrstvu danes pripravljajo tudi novinarsko konferenco.
Kakšen smisel imajo višje plače v javnem sektorju, če pa je prhutavec lepo povedal: Višje plače pomenijo samo to, da narod več denarja zapravi za neumnosti !
Ne, med tistimi, ki me vsak dan doleti kakšna višja cena!!!!!!
Naslov naj bi se glasil delavci upravnega sektorja ali ste med tistimi, ki bodo danes dobili višjo plačo?