Slovenija
21 ogledov

Javna tribuna Mi smo univerza

(Foto: Anže Petkovšek) Žurnal24 main
Samoorganizirana iniciativa Filozofske fakultete v Ljubljani Mi smo univerza v četrtek na javni tribuni o škodljivih praksah, ki jih poskuša oblast uveljaviti na univerzi; o malem delu in tudi o javnem šolstvu.
Samoorganizrana iniciativa Mi smo univerza v okviru Filozofske fakultete združuje več kot 200 članov – študente, asistente, profesorje, redno in neredno zaposlene delavce in sodelavce. Njihov namen je opozoriti in vzpostaviti opozicijo škodljivim praksam, ki jih poskuša politično-ekonomska oblast prek različnih dokumentov, zakonov in resolucij uveljaviti na univerzi, kot so prekarizacija delavcev in študentov, podrejanje znanja trgu in med drugim tudi uveljavanjanje industrijskega režima v pedagoškem procesu.

Prvo dejanje skupnega protesta študentov in pedagogov bo dogodek Mi smo univerza, kjer bodo na javni tribuni v četrtek najprej spregovorili o študentskem delu oziroma predlogu zakona o malem delu.

"Gre za zelo pomembno temo, ker zavzema veliko medijskega prostora, oba, tako študentsko kot malo delo, pa imata tiho skupno točko, to je prekerna oblika zaposlovanja. A to se rado izpušča iz medijskega diskurza in tudi ministrstvo za delo ob tem modro molči in vse skupaj pometa pod preprogo s pojmom fleksibilizacija delovne sile," pravi Miha Kurdiš, aktivist ustanavljajoče se študentske iniciative za brezplačno in javno šolstvo Mi smo univerza.

Na tribuni bodo poskušali zato pojasniti, kaj pomeni pojem prekernosti, ga umestiti v zgodovinsko-ekonomsko-politični kontekst, znotraj njega locirati socialni položaj slovenskih študentov, ugotoviti, zakaj morajo študentje delati, da lahko študirajo, zakaj je štipendij vse manj, in končno – kakšne so historične alternative prekarizacije, napovedujejo v iniciativi Mi smo univerza.

Hrvaški kolegi o blokadi fakultete
V podporo iniciativi bo na dogodku nastopila predstavnica zagrebškega Plenuma Filozofske fakultete in predstavila Blokadno kuharico in portal Slobodni filozofski. Nastala sta po aprilu 2009, ko so zagrebški študenti združili svoje moči in se uprli domači politiki ter, v imenu boja za brezplačno šolstvo za vse, organizirali blokado Filozofske fakultete Zagreb in s tem tudi sprožili val blokad fakultet na Hrvaškem. Svoje izkušnje z enomesečno blokado so študentje strnili v Blokadni kuharici, ostala pa je politična organiziranost, katere rezultat je spletni portal. Študentje gostujoče fakultete bodo predstavili svojo pobudo za študentski prostor ter vizijo delovanja in organiziranja, ki stoji za njo.

Kam potuje Drzna Slovenija?
Mi smo univerza ob srečanju pripravlja še javno tribuno Kam potuje Drzna Slovenija, ki bo podala analizo zakonskih sprememb in iz njih izhajajočih ukrepov na področju javnega šolstva.

"Ta javna tribuna je še najpomembnejša, saj se nanaša na osnutke zakonskih sprememb, ki se dotikajo financiranja visokega šolstva. Spet gre za eno točko neoliberalizma, ki se prinaša k nam in ki v končni fazi pripelje do povsem plačljivega študija in podrejanja študija gospodarstvu. Menimo, da je skrajni čas, da to debato odpremo in jo problematiziramo, " je še dodal Kurdiš.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.