Slovenija
34 ogledov

Jezni zaradi rasti plač v javnem sektorju

Borut Meh Žurnal24 main
V gospodarstvu so nezadovoljni zaradi 150 milijonske rasti plač v javnem sektorju, kjer so bili zaposleni po njihovi oceni v krizi prizadeti bistveno manj kot v realnem sektorju. Zdaj pa, pravijo, jih bo tepla še mini davčna reforma.

Z davčno reformo so nezadovoljni tako delodajalci kot sindikati. Danes bodo svoje argumente proti predstavili na obrtni in gospodarski zbornici, kjer so predsedniku vlade in finančnemu ministru že poslali protest in poziv k umiku napovedanih sprememb.

"Vlada nadaljuje z neenakomernim obremenjevanjem aktivnega prebivalstva zaradi posledic krize," poudarjajo v gospodarski, obrtni in trgovinski zbornici ter v združenjih delodajalcev. "S sindikati javnega sektorja se je dogovorila za vnovično 150 milijonsko rast mase plač v letu 2016, čeprav je ta od leta 2008 rasla bistveno hitreje v javnem sektorju kot v zasebnem in čeprav je zasebni sektor izgubil 67 tisoč delovnih mest, v javnem sektorju pa je kljub krizi število delovnih mest zraslo za več kot štiri tisoč."

Dodatna obremenitev podjetij

gzs | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main
Poudarjajo, da se z novimi davčnimi ukrepi znova obremenjeuje podjetja in s tem večino aktivnega prebivalstva, ki je zaposleno v gospodarstvu. Prepričani so, da bodo spremembe okrnile nadaljni razvoj podjetij in ovirale odpiranje novih delovnih mest v gospodarstvu. "Še več, raziskovalni proračuni velikih družb bodo preusmerjeni na druge trge, kar se bo odrazilo v manjšem številu zaposlenih v raziskavah in razvoju," je zapisano na spletni strani GZS.  

Nagrajevanje uspešnosti delavcev po oceni GZS ne bo razbremenilo stroškov dela toliko, kot jih obremenjujejo višji davki od dobička, prepolovitev davčen olajšave za vlaganje v razvoj in raziskave, pa bi po njihovih izračunih državi prinesla 20 milijnov več, kar bi dodatno obremenilo okoli 750 podjetij, ki so to olajšavo uveljavila v letu 2014. 

Dodatnih 52 milijonov računajo, da bo država dobila iz naslova prepolovitve davčne olajšave za investicije v opremo in neopredmetena sredstva, kar bo po njihovi oceni prizadelo 19 tisoč podjetij. 

Nezadovoljni tudi sindikati

protest sindikatov | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Nezadovoljni so tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, kjer nasprotujejo predlaganemu zakonu o posebni davčni obravnavi nagrajevanja uspešnosti delavcev. 

Izvršna sekretarka za ekonomsko področje pri ZSSS Andreja Poje je ob tem poudarila, da se poleg tega ne strinjajo z ukinjanjem zakona o udeležbi delavcev pri dobičku. "Dejstvo je, da zakon o davčni obravnavi nagrajevanja uspešnosti delavcev meša med delovno uspešnostjo, poslovno uspešnostjo in nenazadnje tudi med udeležbo delavcev pri dobičku," je po navedbah STA pojasnila na včerajšnji novinarski konferenci.

Za ZSSS je pomembno, da so pri delitvi dobička udeleženi vsi zaposleni, saj gre za vložek v človeški kapital, boljše sodelovanje in nenazadnje odnos do delavcev. Poleg tega verjamejo, da bi moralo zaposlenim pripasti tretjina ustvarjenega dobička in ne le 20 odstotkov. Preostali dve tretjini bi se enakomerno razdelili na lastnike kapitala in razvoj družbe.

Zahtevajo razbremenitev dela

Že osem let pa zahtevajo tudi večjo razbremenitev dela in večjo obremenitev kapitala in premoženja, ki sta po vseh statističnih podatkih manj obdavčena. "Podatki namreč kažejo, da ima Slovenija v celotnih davkih in prispevkih kot tudi v BDP višji delež davkov na potrošnjo in delo ter nižji delež davkov na kapital," so po navedbah STA včeraj poudarili v ZSSS.

Predlog zakona po mnenju ZSSS ni primeren, čeprav v zvezi pozdravljajo odločitev vlade, da ohrani četrti dohodninski razred in da ni vztrajala pri socialni kapici.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 6
  • Klavdijo Sever 08:13 03.julij 2016.

    Ne seri koliko se pa je delavcem v proizvodnji povečala plača ki že tako imajo trideset procentov in več manjšo plačo od medicnskih sester da od učiteljev niti ne govorimo,povrhu jim niti ne plačujejo prispevkov stalno trepetajo za svoje službe ...prikaži več , koliko je ljudi v javnem sektorju izgubilo službe nobeden....egoizem na ne pozna meja v tej deželici....

  • zkvazdjkrregistracijozahtevate 23:55 18.november 2015.

    Dvignimo plače še tistim ki so v gospodarstvu pa bo mir.

  • mph 18:56 18.november 2015.

    Banda nesposobna gospodarstvenikov. Če bi sploh kaj delali, ne bi bil zdaj problem kako porabit višek denarja. Problem je na PRIHODKOVNI strani, za to pa so odgovorni GOSPODARSTVENIKI. Ker pa pri nas producirajo te fakultete kalibre tipa Mramor, Milič, ... ...prikaži več pa smo kjer smo. Vse gospodarstvenike na cesto na trg dela in uvozit iz tujine, pa bo šlo na bolje. Prav mi to dviga pritisk. Firma propada ... vsa gnojnica pa se zliva po vratarjih, varnostnikih, snažilkah, ... da kao firma propada.