Slovenija
34 ogledov

"Klientelistični posel LDS-a"

Dragutin Mate BOBO Žurnal24 main
Država podjetju Mirage zaradi avtomobilskih nalepk 3,6 milijona evrov odškodnine. Škoda zaradi ukinitve znaša le 70.000 evrov, trdi Mate. "Politika pritiska na sodstvo," pa meni Škerlj.

"Avtomobilske nalepke za tehnične preglede so bile nepotrebne, administrativna ovira za državljane, obremenjujoče za proračun in v ničemer niso zmanjšale varnosti prometa," je na tiskovni konferenci dejal nekdanji minister za notranje zadeve Dragutin Mate, ki je nalepke ukinil leta 2005.

Zaradi prekinitve pogodbe je država v teh dneh po večletni pravdi podjetju Mirage dosodila 3,6 milijona evrov odškodnine. Lahko omenimo, da je Mirage sicer zahteval 4,4 milijona evrov.

Nepotrebne nalepke
Spomnimo, da so se nalepke začele izdajati decembra 2001, označevale pa so čas, za katerega je bil opravljen tehnični pregled vozila, povračilo za uporabo cest in veljavo zavarovalne pogodbe. Nalepke je proizvajalo celjsko podjetje Cetis, ki se je tožbi odpovedalo, Mirage pa je izvajal personifikacijo in distribucijo nalepk v centre za tehnične preglede. Pogodba bi se iztekla decembra 2006, toda marca 2005 je vlada z zakonom nalepke odpravila in pogodbo prekinila.

"Po mojem mnenju uvedba nalepk ni bila nič drugega kot klasičen klientelistični posel LDS-a," pa je zatrdil poslanec SDS-a Vinko Gorenak, ki dodaja, da sta se oba akterja zakona o uvedbi nalepk pozneje znašla v podjetju Mirage, danes pa je na pristojnem ministrstvu znova LDS. Zanimivo se mu zdi tudi, da je pred časom podjetje Mirage zastopala odvetniška pisarna Mira Senice.

Škoda le 70.000 evrov
Mate trdi, da je dobil dokument s točnimi podatki o strukturi stroškov izdelave nalepke. Cena brez DDV-ja je znašala 1.000 SIT, postavka "dobiček" pa 80 SIT. Podjetje v letu in pol prekinitve pogodbe ni imelo nikakršnih stroškov dela in materiala, zato je edini prava škoda izgubljeni dobiček, kar znaša 70.000 evrov, je dejal Mate.

"Pritisk politike na sodstvo"
"Zadeva je na sodišču in se obarvava v fazi pritožbe in osebno menim, da gre za nedopusten pritisk politike na sodstvo. Ker pa se kot eden izmed pobudnikov pojavlja Mate, bi bilo prav, da se gospoda vpraša, kako je mogoče, da je zavestno odstopil od pogodbe, čeprav je bil opozorjen, da bo nastala poslovna škoda," nam današnje dogodke komentira Borut Škerlj, odvetnik Roberta Rotarja, direktorja podjetja Mirage.

Škerlj dodaja, "da gre v tem primeru za izredno kršitev sklenjene pogodbe o izrabi nalepk ter za skrivanje grobe napake, ki jo je nekdo naredil v preteklosti".

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.