Slovenija
9 ogledov

Križi in težave v Slovenj Gradcu

Saša Banjanac Lubej, novinarka Žurnala24 in Žurnala. (Foto: Boštjan Tacol) Žurnal24 main
Pred nami je nova različica odgovora, zakaj primer suma zlorabe nima sodnega epiloga.

Zadnje čase veliko poročamo o sumu spolne zlorabe triletne deklice iz Koroške. Preiskavo je pred kratkim s poročilom – torej brez ovadbe tožilstvu – končala policija.

A se zdi, da to še ni zadnje dejanje v tej grozljivi nadaljevanki. Nova pretresljiva epizoda je še eno očem javnosti skrito dogajanje na tožilstvu, ki ga razkrivamo danes.

Če se zaposleni bolj kot s primeri ukvarjajo s tem, kako bodo preživeli dan za dnem ob avtoritarni vodji, je jasno, zakaj se stvari ne premikajo naprej. Z omenjenim primerom zlorabe se po neuradnih informacijah ukvarja že tretji tožilec. Pri uradu vodje slovenjgraške tožilke vztrajajo, da zadevo usmerja ista tožilka. Res je, a sta zadevo preiskovala že dva tožilca.

Mobing. Šikaniranje ali trpinčenje na delovnem mestu je res zahrbtno. Ljudje se ga bojijo prijaviti. Raje gredo v službo drugam. To je v dobrih petih letih storilo tudi pet tožilcev v Slovenj Gradcu.

Vodja seveda ima svojo teorijo velike fluktuacije kadrov. Ki je možna, ni pa verjetna. Tudi delovna inšpekcija ugotavlja, da je najpogostejši izhod iz kroga trpinčenja za večino zamenjava službe in ne sankcioniranje tistih, ki mobing izvajajo.

Ni čudno, glede na to, da mora žrtev po sedanji zakonodaji sama pisno delodajalca opozoriti, da se nad njo izvaja trpinčenje. Lahko celo da odpoved in poda ovadbo. Policiji ali tožilstvu.

In če si tega iz strahu, da bi še naprej opravljali svoj poklic, ne upajo niti tožilci, je jasno, da zakon ščiti močnejšega. Tistega, ki mobing izvaja, in ne njegovih žrtev.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.