Enotnost v času osamosvajanja po besedah nekdanjega slovenskega predsednika ni nastala sama po sebi, pač pa se je bilo treba zanjo zelo potruditi, je Milan Kučan povedal v pogovoru v okviru cikla Pogovorov z osamosvojitelji, ki ga v okviru projekta Slovenija-30 ob prihajajoči 30-letnici samostojne države pripravlja RTV Slovenija.
V tem pogledu je Kučan velik pomen pripisal spravni slovesnosti v Kočevskem rogu julija 1990. Kot je ocenil, bi bilo brez tega dogodka ljudi bistveno težje prepričati o legitimnosti povabila na plebiscit in projekta osamosvojitve Slovenije kot njegove posledice.
Očitki o neodločnosti
Zavrnil je očitek o neodločnosti pri odločitvi za plebiscit o samostojnosti. Politiki, ki niso imeli izkušenj z Jugoslavijo in ki niso poznali objektivnih nevarnosti, ki bi se lahko postavile na pot osamosvojitvi, so stvari videli veliko bolj preprosto, je povedal. Sam pa je moral iskati širšo sliko in zato se je morda komu zdelo, da s kakšno odločitvijo predolgo odlašajo. Ko je šlo za odločilne oz. za najbolj usodne odločitve, pa Kučan pravi, da ni bilo nobenih pomislekov.
Kučan je v pogovoru razkril tudi nekatere podrobnosti tedanjih pogovorov z jugoslovanskimi voditelji. Med drugim je zanikal, da bi se Slovenija in Srbija na račun Hrvatov tedaj dogovorili o koncu Jugoslavije. "Na račun Hrvatov se nismo dogovarjali z nikomer," je zatrdil. Je pa po njegovih besedah veljalo, da so o vseh potezah, stališčih in načrtih sproti obveščali hrvaško politično vodstvo. Na drugi strani pa so Hrvatje bistvene stvari zamolčali.
"Nocoj so dovoljene sanje ..."
Za Kučana se je proces osamosvojitve končal, ko so Slovenijo priznale prve države. "Ker ko enkrat dobiš mednarodno priznanje, takrat si država, takrat se do tebe obnašajo drugače," je poudaril.
Kučan, ki je ponosen na ugled, ki ga je Slovenija imela ob osamosvojitvi, je v pogovoru pojasnil tudi ozadje njegovega izreka "Nocoj so dovoljene sanje, jutri je nov dan" na dan razglasitve samostojne Slovenije. Kot je dejal, je to pomenilo, da "smo prevzeli odgovornost za državo in da to zahteva trdo delo in veliko odgovornost".
"Eno je proslavljati svojo odločitev, ki je sicer res zgodovinska, toda potem je treba znati s to državo upravljati. Da je to delo vsaj tako, če ne še bolj zahtevno pa se vidi danes, po razmerah, s katerimi je država soočena 30 let po njenem nastanku," je še povedal Kučan in zaključil, da je tradicija pomembna, če zna človek iz nje potegniti prava sporočila.
Nisem prepričan, da se je za enotnost ravno on potrudil. Dejstvo je, da brez Janše, Rupla ne bi bilo nič. Kučan se je samo sprijaznil s tem, da mora sodelovati - v nasprotnem primeru bi zaključil kot zagovornik enotne Jugoslavije… ...prikaži veče na smetišču jugo-nostalgične zgodovine.
1) Hvala Kučanu za njegovo modro ravnanje ob osamosvajanju Slovenije! Med desetdnevno vojno in po pogovorih v Zagrebu in na Brionih s evropsko trojko7 ter po sprejetju Brionske deklaracije je Kučan odigral ključno vlogo za mednarodno priznanje. Brionska deklaracija je… ...prikaži več je Slovenijo prvič postavila v položaj medna-rodnega subjekta!
https://nova24tv.si/slovenija/samocenzura-rtv-slovenija-razkrivamo-cesa-vse-rosvita-pesek-ni-upala-vprasati-milana-kucana/