Nadzorni svet je zato upravi naložil, da na ljubljanskem sodišču do konca delovnega tedna vloži predlog za uvedbo stečajnega postopka. Tako je načrt finančnega prestrukturiranja, ki je temeljil na prostovoljni poravnavi z večjimi upniki ter dodatno dokapitalizacijo, dokončno spodletel.
Pot navzdol leta 2006
Maksima Invest je ena izmed družb blizu NFD Holdinga, ki ga je pred leti sestavil zdaj že njegov nekdanji prvi mož Stane Valant. Družbe okrog NFD Holdinga – NFD Holding, Maksima Invest, Finetol in Daimond – so vrsto let veljale za "uspešen primer" spremembe nekdanjih pidov v investicijske družbe in holdinge, v svojem portfelju pa so imele več dobrih naložb.
Pot navzdol pa se je začela leta 2006, ko so družbe okrog NFD Holdinga z Maksimo Holding, ki je bila v večinski lasti nekdanjega prvega moža Istrabenza Igorja Bavčarja, sklenile pogodbo o izvajanju finančnega inženiringa, na podlagi katere bi Maksima Holding od omenjenih družb odkupila 1.267.153 delnic družbe Istrabenz po ceni 102,50 evra oziroma za skupno okoli 130 milijonov evrov.
V času med predpogodbo in sklenitvijo glavne pogodbe se je vrednost delnic Istrabenza zaradi prelivanja globalne finančno-gospodarske krize v Slovenijo močno znižala, zato je Maksima Holding odstopila od pogodbe. Podjetja okrog NFD Holdinga, ki so utrpela veliko škodo, ki jo še danes sanirajo, so šla v tožbo, Maksima Holding pa je medtem razglasila insolventnost, po njeni poti pa je šla tudi Maksima Invest.
Ne le Maksima Invest, ampak vse družbe okrog NFD Holdinga, se tako že več let otepajo finančnih težav, pri čemer so poskušale odprodati velik del premoženja, med drugim deleže v Mercatorju, NLB, Ljubljanskih mlekarnah, Banki Celje, Termah Maribor, Hotelih Bernardin in več elektrodistribucijskih podjetjih, vendar brez večjega uspeha.
** Komentar je bil zaradi neprimerne vsebine odstranjen **