Minister Bojan Kumer preiskovalni komisiji DZ ni razkril imena uradnika, ki je vodil postopek v zvezi s kanalom C0. Po mnenju predsednice komisije Anje Bah Žibert (SDS) je informacija pomembna za njeno nadaljnje delo, Kumer pa je vztrajal, da uradnikov ni treba javno izpostavljati, kajti komisija ugotavlja politično odgovornost, ki jo nosi sam.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je konec leta 2023 odločilo, da ljubljanski občini ni treba delati presoje vplivov na okolje zaradi vgradnje armiranobetonske kinete na delu trase kanalizacijskega kanala C0, Bah Žibert pa je na današnji seji preiskovalne komisije zanimalo predvsem, kdo je vodil postopek, ki je privedel do takšne odločitve.
Ministrstvo je po nadzorstveni pravici takrat odpravilo sklep Agencije RS za okolje (Arso) iz septembra 2020, s katerim je agencija občini naložila izvedbo presoje vplivov na okolje. Ministrstvo je zahtevo občine po tem izrednem pravnem sredstvu sicer najprej zavrnilo, a je občina prek upravnega sodišča dosegla, da je treba o odpravi sklepa Arsa odločiti še enkrat.
Minister: Ministrstvo ni kršilo nobenega postopka
Kumer je na današnjem zaslišanju poudaril, da ves čas deluje in se zavzema, da se okolje maksimalno varuje, na drugi strani pa da je treba spoštovati pravne postopke, zakonodajo in odločbe sodišč. Ministrstvo po njegovih besedah doslej ni kršilo nobenega postopka, v tej smeri pa bodo, kot je poudaril, delovali tudi vnaprej.

Kumer je poudaril, da ministrstvo deluje transparentno in je podalo vso dokumentacijo, "smo pa seveda, tako kot ste pravilno ugotovili, zaščitili uradnike". Po ministrstvi oceni namreč uradnikov, ki sodelujejo v tovrstnih postopkih, ni treba izpostavljati "javnemu linču".
Nekatere priče so mu, kot je dejal, poročale, da so bile že vnaprej deležne obtožb, kar pa da ni skladno z načelom samostojnosti uradnikov pri vodenju konkretnih upravnih postopkov. Uradniki po njegovih besedah morajo biti zaščiteni pred političnimi pritiski, navsezadnje tudi pred njegovimi, ki je politični funkcionar. "Pomembno je, da se ne vpletam v te procesne, pravne in uradniške postopke," je dejal Kumer.
"Meni to diši na politični pritisk"
Bah Žibert so se zdele ministrove navedbe nenavadne, saj so, kot je dejala, vse priče v pregled dobile zapisnik, nihče pa še ni podal nobene pritožbe.
Kumer je vztrajal, da že iz imena komisije izhaja, da ugotavlja odgovornost predvsem političnih funkcionarjev, "v tem primeru mene". Na ministrstvu so, kot je poudaril, zaščitili postopek in njegovega nosilca. Tudi inšpektorji so po njegovih navedbah ugotovili, da so konkretni uradniki izpolnjevali vse pogoje za vodenje upravnih postopkov, prav tako so za vodenje upravnih postopkov ustrezno pooblaščeni.
Bah Žibert je ponovila, da je nosilec pomemben, saj da bo ta tudi znal pojasniti odločitev, da presoja vplivov na okolje za vgradnjo kinete ni potrebna. Kot je dejala, ga lahko komisija zasliši tudi na zaprti seji. Kumer je dejal, da imena niti ne pozna, saj se mu zdi bolje zaščititi postopek in zaupati strokovnim službam. Ob tem je ocenil, da ministrstvo dela dobro.
"Meni to diši na politični pritisk, da nekdo nad vami vrši politični pritisk," je med drugim dejala Bah Žibert. Ob tem je poudarila, da so si bile vse dosedanje priče, ne glede na to, ali so bili ministri ali strokovnjaki, doslej enotne, da bi bila presoja vplivov na okolje za takšen projekt nujna.

"V 25-letni praksi takšnega primera nisem videl"
Pred komisijo je pričal tudi odvetnik Tomaž Toldi. Bah Žibert ga je med drugim vprašala, če se mu zdi nenavadno, da vse odločbe ministrstva nosijo dva podpisa - vodje postopka in njegovega nadrejenega v postopku. Pod odločbo s konca leta 2023 pa je podpisana le državna sekretarka Tina Seršen, ne pa tudi oseba, ki je postopek vodila.
"Uradne osebe niso zasebni subjekti. Uradna oseba, ki postopek vodi, mora imeti opravljen izpit iz upravnega postopka, zakaj se torej ime osebe, ki je vodila postopek, ne bi smelo obelodaniti? Tega ne razumem, ker pa podrobnosti ne poznam, se ne želim podrobneje opredeljevati. A v 25-letni praski takšnega primera nisem videl," je dejal Toldi.
Komisija ugotavlja politično odgovornost in drugo odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma političnega vmešavanja v gradnjo javnega povezovalnega kanala C0 in suma, da so oz. so bili postopki pri tem vodeni nepregledno, nezakonito in z izigravanjem zakonodaje.
Povezovalni kanal C0 bo povezal kanalizacijska sistema Medvod in Vodic z osrednjo ljubljansko čistilno napravo ter je del 111 milijonov evrov vrednega projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljansko polje, za katerega je Slovenija prejela tudi evropska sredstva.
Kriminalisti, kaj čakate?
No bodimo pošteni, Tina Sršen je državna sekretarka za energijo in ne za okolje. Državni sekretar za okolje je Uroš Vajgl. In pod Vajglom je še gen. direktorica dir. za okolje T. Bolte...ima pooblastilo za odločanje...pa ni podpisala, niti Vajgl… ...prikaži več ni. C0 drekovod je okoljska stvar, ne energetska. Mučka je bila, sicer vem, kdo je vodil postopek, bila je ženska, a odločitev se sprejel Janković in naročil Golobu, da naj ukaže Kumru, da naj določi enega kretena na MOPE, da podpiše in to je T Sršen.
Ta komisija je pisani na kožo A.B.Žibert..Otroška vzgojiteljica po izobrazbi..