“Ekoživila so bila lani v povprečju za 82 odstotkov po podatkih statističnega urada oziroma za 87 odstotkov dražja od konvencionalnih živil, vendar se cene močno razlikujejo glede na živilo, skupine živil in distribucijske kanale,” pravi Anamarija Slabe z Inštituta za trajnostni razvoj.
Letos. Trend kaže, da bi lahko bile cene pri ekoloških mlečnih in mlevskih izdelkih (moka, kruh, rezanci ...) glede na izsledke raziskave, ki sta jo izvedla Inštitut za trajnostni razvoj in biotehniška fakulteta, v primerjavi z lani nižje, kar pa Anamarija Slabe težko reče tudi za sadje in zelenjavo.
V primerjalni analizi cen ekoživil na slovenskem trgu za lani, ki so jo javnosti predstavili včeraj, so ugotovili tudi, da je bilo ekoživilo v redkih primerih celo cenejše od običajnega; ekokutine so bile na primer za 14 odstotkov cenejše.
Ekotržnice cenejše
“Ljubljanska ekotržnica je v povprečju cenejša od običajnih supermarketov, izbira je večja, kakovost pa boljša,” pove Slabetova in opozarja, da se cene in kakovost na ekotržnici med prodajalci lahko zelo razlikujejo.
Specializirane ekotrgovine so glede na izsledke raziskave v povprečju cenejše od običajnih supermarketov. Najvišje cene ekološkega sadja in zelenjave pa so pri običajnih velikih trgovcih, kjer pogosto ponujajo le en izdelek iste
vrste.