Varčevanje. Na agenciji za okolje v zadnjih petih letih kar deset uslužbencev ni končalo študija, ki jim ga je sofinancirala država, a je vseh deset sredstva že vrnilo, zatrjujejo pristojni. Na generalnem sekretariatu vlade študija ni končala deveterica, a je generalna sekretarka na podlagi “obrazložitev uslužbencev in ob upoštevanju socialnega stanja odločila, da se jim nastali stroški oprostijo”.
Točnega podatka, koliko uslužbencev v zadnjih petih letih študija ni končalo in koliko od njih je denar res vrnilo, javna uprava ali pa vsaj ožja državna uprava na enem mestu nima. Prav tako nihče ne vodi evidence, koliko je v tem trenutku še veljavnih pogodb za različna izobraževanja na ministrstvih, v policiji, vojski in širšem javnem sektorju ter ali so ta sploh v skladu s potrebami delodajalca, torej države.
Podatke, ki jih objavljamo, smo pridobili neposredno od ministrstev, uradov, organov in agencij. Razkrivajo, da nekateri že lani za izobraževanja niso namenili niti evra, drugi pa so porabili precej. Na gospodarskem ministrstvu so študij ob delu enemu uslužbencu sofinancirali v višini pičlih 209 evrov, medtem ko so na ministrstvu za pravosodje enemu uslužbencu z 2.863 evri podprli doktorski študij na pravni fakulteti v Berlinu. Veliko “odprtih pogodb” za študij ob delu pa so imeli konec leta tudi na davčni upravi (Durs). Na prvi bolonjski stopnji je študiralo 42 uslužbencev, na drugi 32, štirje pa so vpisani na znanstveni magisterij. Vsem Durs “sofinancira” le študijski dopust.
Policija se izobražuje
V skupnem znesku je za izobraževanja lani največ porabila policija – 20.931 evrov. V zadnjih petih letih študija ni končalo 12 uslužbencev, dva pa sta bila lani “pozvana, da vrneta denar”. Ali sta to tudi storila, iz odgovorov ni jasno. Bo pa interventni zakon o uravnoteženih javnih financah prinesel tudi prepoved sofinanciranja izobraževanj.