"Zavedam se, da se z zahtevanim denarjem pokojna hči ne bo vrnila. Želim pa, da nekdo odgovarja za njeno smrt in da bi na tak način vsaj drugim mladim ljudem pomagala, da bi jim zdravniki pomagali in prisluhnili," pravi Mariborčanka Rozalija Audič, mati 28-letne Mojce Audič, ki je pred dvema letoma umrla zaradi tumorja nadledvične žleze. Ker Zoran Žebeljan, osebni zdravnik Audičeve iz zasebnega zdravstvenega zavoda, pred tem menda ni verjel njenim opisom znakov prav te bolezni (tudi nihče od specialistov, h katerim jo je napotil, bolezni pri njej ni potrdil) svojci umrle od njega zahtevajo odškodnino. Starša, partner in hči zahtevajo vsak po 20 tisoč evrov s tožbo, o kateri je sodišče začelo presojati konec februarja. "S tem, ko Mojce ni napotil k endokrinologu, je zagrešil strokovno napako. Po njeni smrti pa nama ni niti izrekel sožalja," dodaja mati pokojne.
Zdravnike krijejo
Ker se zdravnik ne čuti odgovornega za smrt njene hčerke, pojasnjujejo Audičevi, niti on niti zavarovalnica, pri kateri je zavarovan, nista pripravljena plačati odškodnine. "Bolnišnice zavarujejo svoje delavce pred poklicno odgovornostjo in za to plačajo ustrezno premijo neposredno komercialnim zavarovalnicam," pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, kjer pa niso seznanjeni s tem, koliko odškodnin zaradi zdravniških napak morajo bolnišnice po izgubljenih sodnih bitkah plačati oškodovancem. S tem podatkom ne razpolagajo niti na ministrstvu za zdravstvo.
Tožbo zoper Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor pa je pripravljen sprožiti tudi Franc Hoffman, če mu bolnišnica in njihova zavarovalnica že prej ne bosta pripravljeni izplačati dobrih 128 tisoč evrov. "Zaradi zdravniške malomarnosti in napačne diagnoze bolezni bi skoraj umrl. Zavarovalnice določajo izvajalce storitev, potem pa plačujejo za njihove napake," pravi Hoffman.