Slovenija
29802 ogledov

Banke zapirajo pipico, ena pa obratno

Denar, evri, štetje denarja Boštjan Tacol
Le še tri banke od aprila niso znižale obresti na depozit, ena pa jih je od naše zadnje primerjave celo zvišala. Povprečna ponudba je dva odstotka, najvišja za nove stranke pa 3,5 odstotka.

Za obstoječe stranke najvišjo obrestno mero za depozit ponujajo DBS, Primorska hranilnica  Vipava in Addiko (2,40 odstotka), pol nižjo od tega in najnižjo obrestno mero na trgu pa Intesa Sanpaolo. Povprečna obrestna mera, ki jo obstoječim strankam ponujajo naše banke, je dva odstotka.

Za nove stranke najvišjo obrestno mero ponuja Unicredit, 3,50 odstotka, v primerjavi z našimi prejšnjimi primerjavami pa so jo celo dvignili za 0,50 odstotne točke. Druga najvišja ponudba je ponudba Gorenjske banke (tri odstotke), ponudbo za nove stranke ima tudi Sparkasse, ki za enoletno vezavo ponuja 2,70-odstotne obresti. Unicredit novim strankam ponuja 12-mesecev brezplačnega vodenja računa, Gorenjska banka pa 24 mesecev. Pri Unicredit banki lahko nova stranka sklene en depozit z ročnostjo do 12 mesecev, pri Gorenjski pa je lahko ročnost od 12 do vključno 23 mesecev. 

Le tri banke od aprila niso znižale obrestnih mer: OTP, DBS in Addika, štiri so obrestne mere znižale od septembrske primerjave (NLB, Intesa, Lon in Delavska hranilnica). Primorska hranilnica Vipava bo obrestno mero z 2,40 na 2,10 odstotka znižala s 1. novembrom, obrestne mere bo s 4. novembrom znižala tudi Sparkasse, a točnih podatkov, koliko bodo znašale nove, še niso mogli sporočiti. V NLB pravijo, da obrestna mera tudi novembra ostaja enaka. Tudi v Delavski hranilnici z novembrom ne načrtujejo spremembe obrestnih mer za vezane vloge.

"V prihodnjem obdobju bomo ponudbo obrestnih mer za vezane vloge zagotovo prilagajali razmeram na trgu, saj so odvisne od več deležnikov (gibanja inflacije, odločitev in ravnanja ECB, ravnanja konkurence) ter prav tako v odvisnosti od lastnih ocen in potreb banke same," so zapisali v BKS. "Višine obrestnih mer oblikujemo na podlagi razmer na trgu. Okrepljena gospodarska aktivnost in znižanje inflacije sta tako že privedla do znižanja obrestnih mer s strani centralne banke. Le temu bomo verjetno sledile tudi vse banke," pa pravijo v Hranilnici Lon.

Unicredit, ki je, kar se obresti za depozite tiče, več mesecev veljala za najbolj škrto banko,  je obrestno mero v primerjavi s septembrom celo zvišala na dva odstotka, kar je sicer povprečna ponudba na trgu. Ponudbo za nove stranke so dvignili za pol odstotne točke na 3,5 odstotka, kar je celo nad obrestno mero ECB.

Posebna ponudba za vezavo nad milijon evrov 

V BKS banki imajo do 30. 11. posebno ponudbo za vezavo več kot milijona evrov za pol leta. Posebna ponudba za nove stranke, ki velja do konca meseca, pa je triodstotna obrestna mera za trimesečni depozit. Tudi v Addiko banki novim strankam ponujajo kratkoročni depozit od treh mesecev do pol leta po obrestni meri 2,40 odstotka (redna ponudba je 1,50 odstotka).

Tudi Intesa novim strankam ponuja akcijske kratkoročne depozite za ročnosti depozitov 6 oziroma devet mesecev, kjer letna obrestna mera znaša 3,15 oziroma tri odstotke.

Pri nekaterih bankah je obrestna mera za vezavo za 13 mesecev ugodnejša kot vezava za eno leto, to so na primer NLB, Unicredit in Gorenjska banka, pri kateri so obresti za eno leto 1,30 odstotka, za 13 mesecev pa dva odstotka.

Obrestna mera Evropske centralne banke (ECB) je bila lani štiri odstotke, letos junija se je znižala na 3,75 odstotka, septembra na 3,50 odstotka in oktobra na 3,25 odstotka. Toliko banke dobijo, če čez noč naložijo vaš denar pri ECB.

Toliko ponujajo tuje neo banke

Trgovalna platforma Trade Republic za neinvestiran denar na računu ponuja celotno obrestno mero, ki jo dobijo od ECB, trenutno je to 3,25 odstotka. Trgovalna platforma ima dogovore z več evropskimi bankami, tako da ima stranka odprt bančni račun z IBAN kodo, kar pomeni, da za denar do sto tisoč evrov jamči država.

Med Slovenci najbolj priljubljena neo banka Revolut ne ponuja depozita, pač pa tako imenovani Flexible account, kjer so trenutno obresti 2,55 odstotka. Pri tem je treba opozoriti, da gre za obresti od naložbe v vzajemne sklade in ne za depozit, kar pomeni, da naložba ni zajamčena do sto tisoč evrov in da obresti do tisoč evrov niso oproščene plačila 25-odstotnega davka. Izplačilo obresti je dnevno.

N26 ponuja varčevalni račun z 1,7-odstotnimi obrestmi brez vezave, v najdražjem računu Metal, ki stane 16,90 evra na mesec, pa so obresti 3-odstotne (strošek računa se v enem letu pokrije pri 15.600 evrih "depozita"). Izplačilo obresti je mesečno.

janez.zalaznik@styria-media.si

Komentarjev 2
  • jakec42 19:07 31.oktober 2024.

    Banke se hvalijo z velikimi dobički,ne povejo pa da ropajo narod z nizkimi obrestmi na varčevanja in visokimi za posojila!

  • sandi76 08:30 30.oktober 2024.

    NLB med najmanj ugodnimi bankami. Se razume, drugače ti težko nabrali skoraj milijonček letne plače za šefa te banke.