Odpovedi. Po naših informacijah je samo letos najmanj sedem zaposlenih v šestih zaporih po državi izgubilo delo zaradi različnih kršitev in domnevnih kaznivih dejanj pri opravljanju službe.
Ona brez službe, on v Koper
V začetku maja je brez službe ostala pedagoginja v največjem slovenskem zaporu na Dobu, ki je bila zadolžena za prevzgojo obsojencev. Pedagoginja je prekršila vsa pravila, ko se je zapletla v ljubezensko razmerje z enim od obsojencev, ki po naših podatkih prestaja 30-letno zaporno kazen zaradi večkratnega umora. Ko so njuno prijateljevanje odkrili šefi zapora na Dobu, naj bi jim pedagoginja sama ponudila odpoved. V nasprotnem primeru bi brez službe ostala iz krivdnih razlogov. Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) sicer priznavajo, da se je pedagoginja odrekla službi na lastno željo, a da pravzaprav ne vedo, zakaj. "Vzrokov oziroma razlogov za podajo prošenj za sporazumno prenehanje delovnega razmerja ne ugotavljamo," dodajajo na URSIKS. Kljub temu pa priznavajo, da so morali v istem obdobju obsojenca iz varnostnih razlogov z Doba premestiti v zapor v Kopru. "Eden od razlogov za premestitev je bil tudi nedovoljena aktivnost obsojenca v odnosu do javne uslužbenke zavoda," pojasnjujejo na URSIKS.
V zaporu na Dobu je letos brez službe ostal tudi pravosodni policist. Ker naj bi huje kršil delovno disciplino, so mu šefi dali izredno odpoved. V zaporu v Kopru pa je brez službe ostal pravosodni policist inštruktor, ki naj bi med svojim rednim delovnim časom v zaporu opravljal druga dela in opravila, s katerimi je dodatno služil. Tudi on je, ko so ga pri tem zalotili šefi, sam podal odpoved, sicer bi ga odpustili.