Predsednika parlamenta Gregorja Viranta v kazenskem postopku, ki zoper njega poteka zaradi domnevne razžalitve Draga Kosa, ne bo ščitila poslanska imuniteta. Virant se je namreč konec novembra, natanko en mesec, preden je bil imenovan za poslanca, na višje sodišče pritožil zaradi enomesečne pogojne zaporne kazni, ki mu jo je ljubljansko sodišče naložilo dobra dva meseca prej.
Obvestilo o postopku
Preden bo višje sodišče njegovo pritožbo sploh začelo obravnavati, pa bodo Viranta kot šefa poslancev obvestili, da zoper njega kot poslanca vodijo nepravnomočno zaključen postopek. “V dosedanjem postopku se obdolženi Virant še ni skliceval na poslansko imuniteto, zato je sodišče o postopku dolžno obvestiti predsednika državnega zbora (DZ),” pojasnjujejo višji sodniki.
Ni potrebe po imuniteti
Pristojnih v DZ ni za zdaj nihče vprašal, ali dovolijo nadaljevanje kazenskega postopka proti Virantu oziroma ali mu bodo namesto tega priznali imuniteto. Po mnenju nekaterih kazenskih pravnikov pa sodišču sploh ni več treba v parlamentu preverjati, ali imajo dovoljenje za nadaljevanje postopka. “Vprašanje, ali se bo neki poslanec skliceval na imuniteto, mora tožilstvo razčistiti že na začetku postopka. Institut imunitete ne more učinkovati za nazaj,” ocenjujejo pravniki.