Slovenija
14 ogledov

Pahor zastavil besedo, da pomoč ne bo potrebna

slovenija 17.10.12, Borut Pahor, kandidat za predsednika drzave, predsedniske vo Anže Petkovšek
Po mnenju predsednika republike evropska pomoč ne bo potrebna, a pri delu politike pogreša dve stvari: bolj aktivno vlogo države pri ustanovitvi slabe banke in premalo ukvarjanja z referendumsko ureditvijo in fiskalnim pravilom.

Če imajo stranke jasen interes, da uveljavijo fiskalno pravilo in spremembe referendumske ureditve, se morajo o tem začeti pogovarjati zdaj, je v pogovoru za današnji Večer poudaril predsednik republike Borut Pahor. Ob tem je pozval stranke, naj same ali pa z njegovo pomočjo, če ocenijo, da jo potrebujejo, najdejo rešitev za obe vprašanji.

Evropska trojka še ne trka na vrata

Na vprašanje, ali je evropska trojka "že pri Šentilju", Pahor odgovarja, da ne, da je še vedno v Bruslju. Po njegovem mnenju je vlada z nekaterimi ukrepi, kot so višji DDV in uspešna pogajanja za znižanje plač v javnem sektorju, dala močan signal, da si prizadeva za konsolidacijo javnih financ in za ukrepe za spodbujanje gospodarstva.

Pogreša dve stvari

Je pa Pahor opozoril, da pogreša dve stvari. Prva je bistveno bolj aktivna vloga države pri ustanovitvi slabe banke. "To bi dalo Evropski komisiji vedeti, da smo se resno lotili sanacije bančnega sistema, ki je glavna cokla pri naši ekonomski in finančni regeneraciji," pravi Pahor.

"In drugič, pa mogoče se motim, ker nisem obveščen, menim, da se politika te dni bistveno premalo pripravlja na konec meseca, ko bo v parlamentu odločanje o novi referendumski ureditvi in zlatem fiskalnem pravilu," dodaja Pahor. Kot pravi, je med svojim obiskom v Parizu in Berlinu dal na mizo "jokerja".

"Rekel sem, da zastavim besedo, da bo tej vladi uspelo izpolniti pričakovanja finančnih trgov in finančnih institucij. Da pomoč ne bo potrebna," poudarja Pahor. Kot dodaja, ne bi bil presenečen, če bo Evropska komisija Sloveniji dala dodaten čas za uveljavitev stvari, ki jih je najavila, a jih še ni vpeljala.

Pahor pričakuje slabšo oceno komisije o vladnih protikriznih ukrepih, če odločitve o referendumski ureditvi in fiskalnem pravilu ne bi šle skozi parlament. Po besedah predsednika republike bi sorazmerno ugoden razplet 29. maja pomiril finančne trge in preostali dve bonitetni hiši.

"Če bi pa komisija Evropskemu svetu predlagala penale za Slovenijo, kar bi stalo 35 milijonov evrov oziroma odstotek BDP, ter program za odpravo makroekonomskih neravnovesij, bi se morda zganila še katera bonitetna hiša," opozarja Pahor. Po njegovih besedah bi to pomenilo, da Slovenija dostopa do mednarodnih finančnih trgov tako rekoč ne bi imela.

Komentarjev 1
  • demirelis 09:41 16.maj 2013.

    valda da pomoc nau potrebna sj vejo oni kje je dnar k se je nakradu