V ponedeljek bo v skladišča Karitas in Rdečega križa (RK) prispela prva pošiljka hrane, kupljene z denarjem Evropske komisije (EK). "Zadnji trenutek," pravi generalni sekretar RK Danijel Starman. "Brez tega bi več kot 7.000 ljudi naslednji mesec ostalo pred praznimi skladišči, saj nam je pomoči že skoraj zmanjkalo," dodaja Anita Caruso z ljubljanskega RK.
Po pakete vse več delavcev
Čeprav EK Sloveniji namenja več denarja kot lani, Starman opozarja, da so višje tudi cene hrane. Zato bodo količinsko dobili manj dobrin. A tako na Karitas kot na RK pravijo, da bodo količine skupaj s prispevki donatorjev zadostovale za okoli 250 tisoč ljudi, ki vsako leto prejmejo pomoč v obliki hrane. "Če so bili to pred leti ljudje, ki so doživljali osebne stiske, bolezen, starost, invalidnost, so danes to večinoma zdravi ljudje, sposobni za delo, a brez dohodkov," pojasnjuje Jožica Ličen s Karitas. Carusova dodaja, da so v zadnjih dveh letih to vse pogosteje ljudje, ki imajo službe, a nizke ali neredne plače. "Pa tudi mladi, ki vse težje dobijo delo prek študentskih servisov," pravi Starman.
Hrana ustrezna, a nezdrava
Na agenciji za kmetijske trge pojasnjujejo, da hrano, namenjeno socialni pomoči, prej preverijo pri dobavitelju. "To je kakovostna hrana, ki pride neposredno od proizvajalca, z normalnim rokom uporabe in pakirana v predpisani embalaži z oznako, da je iz Evropske unije in ni namenjena prodaji," pojasnjuje Ličnova. A to ni ključna težava, opozarja Carusova. "Ta hrana je bela smrt; gre za riž, testenine, moko, mleko," razlaga. Že pred leti so želeli, da bi se v pakete pomoči poleg osnovnih živil vključevala tudi zelenjava in sadje ter bi tako skrbeli za zdravo prehrano. Projekta jim zaradi pomanjkanja sredstev ni uspelo izpeljati.