Od prodaje Peka bodo lastniki, med katerimi so poleg države, ki ima v lasti 66,80-odstotni delež družbe, še DSU (25,23 odstotka), Gorenjska banka (5,86 odstotka) in SKB banka (2,11 odstotka delnic) prejeli dva milijona evrov, navaja Dnevnik.
Kupnina je sicer za milijon evrov nižja od tiste, ki jo je za peko ponujal Blue Rose Trust Fund s sedežem v davčni oazi Delaware. Toda izbrana ponudba je, upoštevajoč še druge dejavnike, bistveno boljša od druge ponudbe.
Osimpex bo namreč Peko, tako Dnevnik, dokapitaliziral s štirimi milijoni evrov, s čimer bo družba dobila nujno potreben svež kapital. V prihodnjih petih letih se je Osimpex zavezal v razvoj družbe vložiti skupaj dva milijona evrov oz. 400.000 evrov na leto.
Od okoli 380 delavcev, kolikor jih Peko zaposluje v Sloveniji, se je hrvaško podjetje tudi zavezalo, da bo najmanj pet let obdržalo 280 zaposlenih. Za vse zaveze bo Osimpex predložil ustrezne garancije.
Po informacijah Dnevnika Blue Rose Trust Fund po drugi strani ni bil pripravljen na nikakršna vlaganja v družbo, prav tako pa ni bil pripravljen z ničemer jamčiti za ohranitev delovnih mest, pripravljen je bil le plačati tri milijone evrov kupnine.
Osimpex je v lasti Željka in Nade Biloš, s povezanimi podjetji pa se ukvarja s proizvodnjo in veletrgovino z železovimi in jeklenimi izdelki. Biloša na Hrvaškem zato pogosto imenujejo kralj železa.
Od leta 2008 Osimpex obvladuje tudi enega od največjih trgovskih centrov v vzhodni Hrvaški Portanovo, v katerega je investiral okoli 80 milijonov evrov. V preteklosti je Biloš med drugim kupil tudi osiješko televizijo in jo kasneje prodal slavonski televiziji, še navaja Dnevnik.