Od odkritja povojnega grobišča v rovu Barbara v Hudi jami pri Laškem mineva že več kot pol leta. Odkritje grobišča tretjega marca ni šokiralo samo slovenske javnosti, ampak tudi hrvaško, saj se je žrtvam pobojem nekaj dni zatem poklonila tudi takratna hrvaška podpredsednica vlade in sedanja premierka Jadranka Kosor.
Slovensko delegacijo pa je takrat zastopala državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak. Predtem pa si je jamo ogledala notranja ministrica Katarina Kresal.
Že vse od odkritja grobišča je bila javnost kritična predvsem do slovenskega predsednika Danila Türka in premierja Boruta Pahorja, saj se do danes še nista poklonila žrtvam tega grobišča.
Kot je takrat dejal Türk se bo žrtvam poklonil takrat, ko bodo forenziki in drugi strokovnjaki zaključili svoje delo. Pahor pa se je zavzel za čimprejšen sprejem zakona o vojnih grobiščih.
Javnost je bila do Türka sicer najbolj kritična zaradi izjave, ki jo je izrekel v nedeljo, osmega marca med obiskom Trbovelj. Takrat je na vprašanje, ali se bo šel poklonit žrtvam povojnih pobojev v rovu Barbara v Hudi jami pri Laškem odgovoril, da je v Trbovljah zaradi prvorazredne teme in da zato o drugorazrednih temah ne bo govoril.
Izjavo je dan za tem Türk pojasnil v sporočilu za javnost: "Zaradi pravilnega razumevanja moje včerajšnje izjave bi želel poudariti, da gre pri povojnih pobojih za pomembno temo, s katero se Slovenija mora soočiti. Politično manipuliranje z njo pa je drugorazredno in nesprejemljivo."
Pobitih med 200 in 300 ljudi
Kot je znano, so v rovu Barbara v začetku marca odkrili večje število posmrtnih ostankov. V prvem delu hodnika naj bil bilo od 200 do 300 pobitih ljudi, kaj se skriva v še dveh jaških, ki so zasuti, pa za zdaj ni znano.