Dogovarjam se za novo službo in delodajalec mi bo v kratkem poslal osnutek pogodbe o zaposlitvi, ki bo vseboval tudi klavzulo glede plače. Ker vem, da je plača kar kompleksen pojem, saj vključuje tudi različne dodatke, bom zelo vesel, če mi lahko razložite, kako je plača sploh sestavljena oziroma na kaj moram biti pozoren?
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Ko imamo v mislih plačo moramo seveda razlikovati predvsem med bruto plačo, ki vključuje vse dajatve, ki jih moramo plačati (davke in prispevke) in pa neto plačo, ki predstavlja znesek, ki ga zaposleni prejme na svoj transakcijski račun.
A tudi podatki o neto plači še ne predstavljajo povsem natančnega podatka, s koliko denarja zaposleni razpolaga v določenem mesecu. Poleg plače imajo namreč zaposleni še pravico do različnih dodatkov na plačo.
Plačilo za delo je torej sestavljeno iz plače, ki mora biti vedno v denarni obliki, in morebitnih drugih vrst plačil, če je tako določeno s kolektivno pogodbo.
Plača pa je sestavljena iz 1.) osnovne plače, 2.) dela plače za delovno uspešnost in 3.) dodatkov. Sestavni del plače je tudi plačilo za poslovno uspešnost, a le, če je to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali s pogodbo o zaposlitvi.
Osnovna plača se določi upoštevaje zahtevnost dela, za katerega boste sklenili pogodbo o zaposlitvi, medtem ko se delovna uspešnost določi upoštevaje gospodarnost, kvaliteto in obseg opravljanja dela, za katerega boste sklenili pogodbo o zaposlitvi.
Dodatki za delo pa se določijo za posebne pogoje dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, in sicer 1.) za nočno delo, 2.) za nadurno delo, 3.) za delo v nedeljo, delo na praznike in dela proste dneve po zakonu. Višina teh dodatkov se določi s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti.
Pri tem morate biti pozorni na to, da se dodatek za delo v nedeljo in dodatek za delo na dela proste dneve po zakonu med seboj izključujeta.
Mag. Boštjan J. Turk